Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-2)
- 43-57%
- Betvalue
- 2105,5%
- Spilbar ned til odds
- 1,75
- Rigtig/forkert
Benat Intxausti kører for det spanske hold Moviestar, og selvom de ikke har en klar holdkaptajn, så har de et par potentielle ryttere til top10. Deriblandt er Benat Intxausti, men man har flere gange regnet med at den 26 årige spanier kunne klare sig i klassementet, men han har endnu ikke vist at han kan køre med de bedste.
Benat Intxausti vandt lige inden Giroen, Vuelta Asturias som han før har præsteret godt i, da han i 2010 fik en 3. plads i det spanske løb. De store ryttere var dog ikke med og derfor er sejren måske også på en lidt billig baggrund. Den stærkeste rytter i dette års Vuelta Asturias, var Remy De Gregorio fra det franske hold Cofidis.
Benat Intxausti har vist gode takter indtil videre i Giroen. Han kom ind på en andenplads på 8. etape og på 7. etape kom han ind som nummer tolv, hvor Sergio Henao blev elleve.
Selvom der var stigninger til sidst på 7. og 8. etape, så er 14. etape noget helt andet. På 14. etape handler det meget mere om udholdenhed og den er langt hårdere. De skal over to bjerge i slutningen af etapen, hvor den første er 22.6 kilometer (5.6%) og det sidste bjerg som de skal afslutte opad er 27 kilometer (5.2%). Det er derfor vi tror spanieren ikke kommer til at klare sig bedre end Sergio Henao.
Sergio Henao kører for det engelske Team Sky og er sammen med Rigoberto Uran, holdkaptajn. Han har ligesom Intxausti holdt sig til favoritterne og han har gode chancer for at overraske i sin første grand tour og slutte i top10.
Sergio Henao har vist sit store potentiale i år, da han i Vuelta Al Pais Vasco samlet blev nummer tretten i et meget stærkt felt. Et felt med blandt andet Joaquin Rodriquez og Samuel Sanchez.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar