Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 44-26-30%
- Betvalue
- 2107,1%
- Spilbar ned til odds
- 3,33
- Rigtig/forkert
Der er lagt i kakkelovnen til et nervepirrende opgør i morgen aften mellem AC Bellinzona og Grasshoppers Zürich. Hjemmeholdet har en potentiel for at undgå nedrykning, men det kræver 3 point og samtidig må hverken Neuchâtel Xamax og FC st. Gallen ikke få nogen point i deres opgør (mod hhv. FC Sion og BSC Young Boys, begge udekampe).
AC Bellinzona har haft en elendig sæson med dårlige resultater og trænerskifte flere gange. I sidste spillerunde i Super League møder de et pt stærkt spillende GC-Zürich mandskab, som - heldigvis for Bellinzona - ikke kan nå noget, men er bundet til 7. pladsen. En sejr til gæsterne vil kun gøre, at man kan holde æren i behold.
Når alt dette så er sagt, så har jeg absolut ingen fidus til Bellinzona i dette opgør. I forrige spillerunde tabte ACB ude med 1-3 til FC Thun, og dén kamp var endnu et godt eksempel på dårligt Bellinzona-spil i denne sæson. Mauro Lustrinelli (holdets rutinerede målræv og topscorer) har gjort det godt i denne sæson og lavet flere vigtige mål, men forsvaret har virkelig sejlet rundt, og man kan vist roligt sige, at træner Martin Andermatt må se sig slået.
Som sagt kan Grasshoppers intet nå, men med 5 sejre i holdets seneste 6 kampe, bør de have en større chance for sejr end som så. Bookmakerne har undervurderet gæsterne, og glemt at se på trupnyt. Intet mindre end 5 Bellinzona-spillere er karantænesramte, og skaderne er man heller ikke foruden. Det er GC-Zürich dog næsten.
Jeg anbefaler denne udesejr, men bemærk venligst, at der også kan findes værdi i pointdeling, som kan fås til 4 gange igen hos bl.a. Sportingbet.
TRUPNYT
AC Bellinzona må undvære Ciarrocchi (a - res), Lima (f - fast/res), Diarra (m - fast), Lustrinelli (a - fast; topscorer) og Mihajlovic (m - fast/res), der alle sammen er spærret af karantæne. Derudover sidder Mihoubi (m - fast/res), Edusei (m - fast), Sugar (mm - ny), Taulo (m - ny) og Siqueira Barras (f - fast) alle sammen ude med skader.
Status er, at Bellinzona-mandskabet er markant svækket. Vi får nok en meget alternativ startopstilling at se - evt i en 4-5-1 startopstilling med Cedric Konan eller Frank Feltscher på toppen.
Grasshoppers Club Zürich må undvære Cabañas (m - res) og det unge talent, Callà (m - res), der sidder ude med skader. Førstenævnte er normalt fast og vigtig, men har pga. langtidsskade, kun spillet 3 kampe i indeværende sæson.
Status er, at gæsterne kan stille med stærkeste mandskab.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar