18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Bayern - Sporting Lissabon: (AH: -0,75) 2

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Der er ikke det store at spille om i München i aften, for efter 5-0 til Bayern i det første møde i Lissabon er alt spænding om det samlede resultat væk. Dét argument alene øger Sportings chancer for et ”hæderligt” resultat i returen. Begge klubber mangler flere stamspillere pga. skader eller karantæner, men derudover ligger det i kortene, at Bayern-træner Jürgen Klinsmann vil spare yderligere folk. Hos Sporting har træner Paulo Bento pointeret, at dette er en kamp, hvor ”Sportings ære” står på spil.
Chance (1-X-2) inklusiv handicap
27-26-47%
Betvalue
1101,4%
Spilbar ned til odds
1,57
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

Idiot, stædig... eller hvad...?: For to uger siden mestrede jeg "kaste-penge-ud-af-vinduet"-disciplinen hurtigere end en islandsk bankdirektør kunne gøre det. Resultatet af min anbefaling på indskud på Sporting Lissabon hjemme over Bayern München... nul mål til Sporting, fem til Bayern...


Således behørigt advaret over, at jeg heller ikke for 14 dage siden tilsyneladende var ved mine fulde fem fremturer jeg med, hvad der umiddelbart måtte ligne et sindsygt væddemål - jeg kaster penge efter Sporting i udekampen i Tyskland... og da jeg i skrivende stund hverken er under indflydelse af alkohol eller hvad der måtte være værre, så står ikke andre undskyldninger end sindsyge eller minimum overdreven stædighed tilbage.


Jeg skal ikke kunne sige, om det er dumhed eller stædighed, men én anden mulighed eksisterer dog, nemlig at jeg rent faktisk har ret - at spil på Sporting i returen ikke er nogen dum idé.


To argumenter:
Grundlæggende har jeg to argumenter for, at Sporting Lissabon klarer sig hæderligt i München i aften, for mere end hæderligt kan det ikke blive - det samlede spørgsmål om, hvilken af de to klubber, der går videre til kvartfinalen, er naturligvis forlængst afgjort.


Motivationen:
De to argumenter for dette væddemål er dels, at man i europæiske turneringer ofte ser, at en klub, der på udebane har vundet det første møde klart, "gearer ned" i returen hjemme, for kvalifikationen er jo sikret, så dels er det så som så med motivationen og dels så er der nok at bruge kræfterne på i det travle forår.


Sporting klart bedst de første 45 minutter:
 Det andet argument i denne kamp er, at cifrene fra den første kamp i Lissabon lyver groft. Sporting var klart bedste hold på banen, indtil Franck Ribery tre minutter før pausen bragte Bayern foran 1-0 på tyskernes første chance. Da Klose et lille kvarter ind i anden halvleg så scorede til 2-0, var ballet forbi for Sporting-mandskabet, der nærmest gik i opløsning.


Den slags, altså at gå i opløsning, tyder naturligvis ikke på klasse, men med i regnskabet hører, at resultatet af første halvleg var totalt misvisende, og hvem ved, hvad der var sket, hvis Sporting havde scoret på én af deres chancer der? At kampen sluttede 5-0 til Bayern i stedet for f.eks. 2-0, betyder ikke det store, og hvis noget, så trækker det nærmest op i Sportings chancer for et godt (men i det samlede regnskab naturligvis nyttesløst) resultat i returen i München.


Bayern med halvt reservehold:
Bayern München stiller i aften op med noget, der ligner et halvt reservehold. Anfører Mark van Bommel er ude med karantæne, Hamit Altinhop, Tim Borowski, Franck Ribery og Luca Toni er ude med skader. Med et forventet angreb med Miroslav Klose og Lukas Podolski kan man hævde, at Bayern München har rigeligt med kvalitet til at baske Sporting Lissabon af uanset, men dels er der det der med motivationen, og dels så ligner det, at Bayern-trænerr Jürgen Klinsmann vil vælge at give andre spillere end sine normale førstevalg til startopstillingen chancen. De fleste tyske medier regner f.eks. med, at anden-keeper Hans Jörg Butt vil få sin sæson-debut i aften i stedet for det normale førstevalg i buret Michael Rensing


Også Sporting mangler folk:
Hos Sporting Lissabon vælger træner Paulo Bento at stille med sit stærkest mulige hold. Det betyder dog ikke, at Sporting er i optimal-opstillingen, for Bento er pga. skader nødt til at se bort fra Fabio Rochemback og Lendro Grimi på midten samt Liedson og Helder Postiga i angrebet. På positiv-siden noterer man sig dog, at Paulo Bento gentagne gange har udtalt, at returmødet er et spørgsmål om "Sportings ære", og den slags udtalelser plejer man sjældent at komme med, med mindre man satser hårdt på et godt resultat.


Form:
Jeg tror generelt ikke på, at "form" har nogen særlig stor betydning, når det kommer til europæiske kampe, og det da slet ikke, hvis et hold før returmødet fører så klart, som Bayern München gør her. Alligevel kan vi da godt kigge lidt på de to mandskabers seneste resultater i henholdsvis Bundesligaen og Liga Sargres, og hvis man hører til dem, der tror på "form", så bør man notere sig, at den peger Sporting Lissabons vej.


Bayern München hoppede med weekendens 5-1-sejr hjemme over Hannover 96 op på en delt andenplads i Bundesligaen. Bayern har sammen med Hoffenheim, Wolfsburg og Hamburg 42 point for 23 spillerunder, fire point færre end førende Hertha Berlin. I øjeblikket slår alle alle i Tyskland, og stillingen i toppen synes at skifte fra uge til uge (idet Hertha dog er sikker på duksepladsen i mindst halvanden uge endnu). Tror man, at 5-1-sejren over Hannover tyder på et Bayern München-mandskab i topform, så skal man lige have med, at deres seneste kampe bortset fra sejren over Hannover viser et 2-4-nederlag ude til Leverkusen (DFB-Pokal-kvartfinale i sidste midtuge), 0-0 ude mod Werder Bremen, 1-2 hjemme mod FC Köln, samt 1-2 ude mod Hertha Berlin. Ikke ligefrem resultater, der tyder på et Bayern-mandskab i storform...


I Portugal er Sporting Lissabon på tredjepladsen med 41 point for 21 spillerunder, to point færre end Benfica og fire færre end FC Porto. Sportings form i Liga Sargres er god. I weekenden vandt Sporting 2-0 hjemme over Pacos Ferreira, og inden da var resultaterne 0-0 ude mod FC Porto, 3-2 hjemme over Benfica, samt 2-1 ude over Belenenses.


Valg af spil:
Jeg vælger lidt tøse-agtigt at spille Sporting Lissabon på et Asian Handicap +0,75, hvor man får halvdelen af indskuddet tilbage, i fald Bayern München skulle vinde med ét enkelt mål. Når jeg vælger at gøre indskud på den måde, tager jeg delvist hensyn til, at jeg finder en Bayern-storsejr væsentlig mindre sandsynlig, end bookmakerne gør.  


Bedste 1-tals-odds: 1,81 (188bet) - min vurdering: 53 %

Bedste X-odds: 3,61 (Pinnacle) - min vurdering: 28 %

Bedste 2-tals-odds: 5,36 (Pinnacle) - min vurdering: 19 %

Fremtidige tips

Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Lazio - Cremonese
20 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,65Betano
Ekspert Virtus Entella- Südtirol
21 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,65Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Kongens nytårstale nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
5145%
4,84LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.