18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Bayern München - Manchester City: X

4.50Scandic
Spiltip af cbenz den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
60-25-15%
Betvalue
3112.5%
Spilbar ned til odds
4.00
Rigtig/forkert
Læs Scandic-anmeldelse
Betting tip

Sidste næsten ligegyldige kamp i CL gruppe D, hvor begge hold er videre til 1/8-finalerne. Skal City nappe 1.pladsen fra Bayern skal der mindst en 3-0 sejr til Allianz Arena. Dette synes næppe sandsynligt, da den omvedte kamp på City of Manchester stadium endte 1-3 i tyskernes favør. 

City manager Pellegrini sparer formentlig en del af de sædvanlige startere, da fokus er på næste weekends kamp mod PL's tophold Arsenal. Han fastslår at Joe Hart får chancen i målet, hvilket ikke er svækkelse.

http://www.bold.dk/nyt/Pellegrini-PrL-vigtigere-end-Bayern-kamp

Både City og Bayern har været imponerende målmaskiner i denn sæson. City har scoret flest mål af alle i PL (41-15) og Bayern flest i bundesligaen (39-7). Bayern er ubesejret i denne sæson i både CL (5-0-0), Bundesligaen (13-2-0) og i pokalen (3-0-0), mens City er (4-0-1) i CL, (9-2-4) i PL og (2-0-0) i Capitol One cuppen.

Det er altså 2 yderst potente angreb og et Bayern mandskab sprængfyldt med selvtillid og som endnu ikke har prøvet at tabe. 

Der eksisterer stadig 1 runde for Bayern i  (HSV hjemme) så lige et VM for klubhold før de kan gå på vinterferie.

Jeg tror vi kommer til at se et Bayern mandskab i en markant svækket opstilling, hvor Pep Guardiola vil spare mange profiler. Ribéry vil formentlig meget gerne spille, da han i den grad er inde i kampen om le Ballon d'Or kåringen, men jeg tror ikke han får lov. Tilbage i sæsonen 2011-2012 hvor Barca var gået videre sparede Pep således 14 stamspillere i den sidste kamp mod Bate Borisov, hvilket dog ikke kunne forhindre en komfortabel 4-0 sejr på hjemmebane, men der er altså forskel på Borisov og så City. Pep er således rimelig åben for at spare spillere i betydningsløse kampe. Jeg synes der er god værdi i både et spil på City eller et lidt mere konservativt X. Jeg tror ikke at vi vil se nogen af mandskaberne jagte målene hvis det står uafgjort efter 1 times spil. Bayern vil være tilfredse med 1. pladsen og City har heller ikke det store imod en uafgjort. Derfor vurderer jeg en lidt større jævnbyrdighed en ellers.

Seneste kampe (Bayern):

Bayern - Werder 7-0

Augsburg - Bayern 0-2

Bayern - Braunschweig 2-0

CSKA - Bayern 1-3

Dortmund - Bayern 0-3

Seneste kampe (City)

Southampton-City 1-1

West Brom - City 2-3

City-Swansea 3-0

City - Plzen 3-0

City - Spurs 6-0

Bayern er uden Robben og Schweinsteiger. Lahm og Shaquiri er tvivlsomme.

City er uden Yaya Touré som er i karantæne

Vejrudsigten lover klartvejr med 0-9 grader på tirsdag i München.

Flere tips

Ekspert Fenerbahce - Sturm Graz
5 aug 20:00
Betvalue
1105%
1.62Betano
Ekspert Debrecen - F.C. København
6 aug 19:00
Betvalue
1105%
1.82Campobet
Ekspert Ajax - Shelbourne
6 aug 20:00
Betvalue
2108%
2.05Betano
Ekspert Valur - FC Nordsjælland
6 aug 20:30
Betvalue
1103%
1.67Campobet
Ekspert Lugano - NSÍ Runavík
6 aug 20:30
Betvalue
2107%
1.65Betano
Ekspert Bohemian FC - FC Midtjylland
6 aug 20:45
Betvalue
1105%
1.82Campobet
Ekspert AZ Alkmaar - ADO Den Haag
8 aug 21:00
Betvalue
1105%
1.70Betano
Ekspert Nedrykning Serie A
23 aug 18:30
Betvalue
3117%
1.95Betano
Ekspert Super Bowl LXI
10 sep 02:20 3 kommentarer
Betvalue
5140%
70.00Betsson
Ekspert Carolina Panthers sæson sejre
10 sep 02:20
Betvalue
1103%
1.75Unibet
Ekspert NFC South Division winner
10 sep 02:20
Betvalue
2106%
3.80Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.