Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (over-præcis-under)
- 37-25-38%
- Betvalue
- 1102,1%
- Spilbar ned til odds
- 1,97
- Rigtig/forkert
Et under-spil i en Barcelona-kamp hjemme mod upåagtede BATE Borisov? Ja, der er faktisk mening med galskaben, vil jeg mene. Barcelona stiller efter alt at dømme med noget, der kunne minde om et B-hold. Holdet har ikke noget at spille for og sparer derfor flere stamspillere, så de kan være helt klar til El Clásico i weekenden mod Real Madrid.
Borisov kan stadig nå 3.-pladsen og dermed Europa League efter nytår, hvis de altså henter de tre point her på Camp Nou. Det bliver dog stadig mere end svært for dem, selvom Barcelona nok stiller med en meget alternativ opstilling.
Barcelona er sikret 1.-pladsen i gruppe H. Holdet skal i weekenden på besøg hos ærkerivalerne fra Real Madrid. Her skal de forsøge at hente lidt ind på madrilenernes 3-point's-forspring (Barcelona har endda spillet en kamp mere end rivalerne), hvis de igen for alvor skal begynde at tro på endnu et mesterskab. Derfor forventes det, at Barcelona sparer adskillige stamspillere i dette opgør, hvilket baner vejen for flere af klubbens spillere fra B-holdet.
BATE øjner nok en lille mulighed for at tage en fin skalp her, da Barcelona nok giver flere andenholdsspillere chancen - og det er da også en chance, som de er nødt til at forfølge, hvis de vil spille europæiske knock out-kampe efter nytår. Holdet ligger sidst i gruppen med to point op til Plzen på 3.-pladsen.
Trupnyt:
Hvad angår Barcelona, så vil jeg kopiere lidt fra fcbarcelona.dk:
"Det var en noget anderledes trup som Pep Guardiola stod i spidsen for, da holdet mandag aften trænede på Camp Nou som forberedelse til opgøret mod Bate Borisov. 13 stamspillere stod over og i stedet var 12 af klubbens unge talenter kommet med.
Det var en helt speciel aften for flere af de unge talenter som Guardiola har taget med til den betydningsløse kamp mod Bate Borisov tirsdag aften. Det er nemlig ikke hver dag, at man får lov til at træne på Camp Nou som optakt til en Champions League kamp.
Da Barca allerede er sikker på 1. pladsen i sin gruppe, har Guardiola valgt at lade 13 af de sædvanlige stamspillere sidde udenfor. I stedet har han bedt B-holdets Oier, Riverola, Montoya, Bartra, Muniesa, Sergi Gómez, Rafinha, Jonathan dos Santos, Deulofeu, Sergi Roberto, Kiko Femenía samt Isaac Cuenca om at være med.
Det var således kun syv af de normale førsteholdsspillere der deltog ved træningen - nemlig Pinto, Piqué, Thiago, Maxwell, Fontàs, Pedro og Adriano. Alle disse forventes at blive udtaget og det bliver således en af B-holdsspillerne der bliver siet fra, når truppen skal skæres ned til 18 mand."
Formodet/Mulig startopstilling:
Pinto; Montoya, Fontás, Piqúe, Maxwell; Thiago, Dos Santos, Riverola; Kiko, Pedro, Cuenca
Der er da en del her, som har førsteholdserfaring, men enten er de forsvarsspillere (godt for et under-spil), ellers er de ikke helt faste, såsom en Thiago og Cuenca. Pedro er vel den af de offensive spillere, som kommer nærmest prædikatet "fast mand". En Thiago har også spillet en del på det seneste, men fast mand er nok lige at tage munden for fuld.
BATE har jeg ikke fundet noget trupnyt på.
Formodet/Mulig startopstilling:
Gutor; Filipenko, Simic, Yurevich, Bordachev; Volodko, Bressan, Baga, Pavlol; Kontsevoi, Skavysh
Barcelonas hjemmekampe i CL indtil nu er endt således: 2-2 mod Milan og 2-0-sejr mod Plzen.
BATEs udekampe er gået således: 1-1 mod Plzen og 0-2-tab mod Milan.
Barcelona vandt det omvendte opgør med 5-0, men der skal man så også lige have in mente, at Barcelona stillede med et betydeligt bedre hold, og at det havde noget at spille for.
Der er egentlig ikke så meget mere at sige. Det er et spil stortset udelukkende baseret på Barcelonas noget alternative opstilling.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar