18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Baltimore Ravens - Indianapolis Colts: Under 47,0 Point

1,92NordicBet
Spiltip af Pingvin263 den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (over-præcis-under)
46-0-54%
Betvalue
1103,7%
Spilbar ned til odds
1,85
Rigtig/forkert
Læs NordicBet-anmeldelse
Betting tip

Ravens - Colts mødes i en kamp jeg forudser kan blive en taktisk affære, med to forsvar som spiller bedre og bedre. Ravens defense har været skadesplaget i store dele af sæsonen, men er nu igen ved at finde sammen som en enhed. Colts defense har vist bedre og bedre form på det seneste, og vigtigst af alt tillader de ikke mange point. Derudover taler statistikken også for under, da Ravens har spillet 5 ud af de sidste 6 wildcard kampe under linjen, mens Colts har spillet 5 ud af de sidste 5 ude kampe i playoff til under linjen. Jeg synes derfor under linjen på de 47 point virker mere tiltrækkende end over linjen.

Når Ravens tager imod Colts på hjemmebanen er de store favoritter i følge oddset. Dog forudser jeg en tættere kamp end hvad oddset siger, og en pointfattig en af slagsen. Linjen er sat meget efter de to holds præstation i grundspillet, hvor Ravens gennemsnitligt har sat 24.9 point på tavlen, mens Colts ligger på 22.3, hvilket giver de 47 point. Derfor er der for mig at se altid værdi i et se hvordan de to hold står overfor hinanden, i forhold til bare at ligge to gennemsnits sammen.

Colts defensiv har indkasseret nogle store nederlag til Patriots og Jets i løbet af sæsonen, men har på i de to seneste kampe set bedre ud end længe på defense. Derudover virker det til at Colts er ved at finde sammen som et hold på defense, da de fra starten af sæsonen har skulle lære en ny playbook, med en ny defensiv coordinator og en del nye spillere. Det er ved at udvikle sig til et godt kollektiv. Vontae Davis havde 2 interceptions mod Texans, og en Dwight Freeney og Antoine Bethea er erfarne solide kræfter kombineret med Cassius Vaughn på corner back og Jerrell Freeman på inside line backer giver det en god balance. De holdte Schaub fra at kaste touchdowns, og jeg synes ikke Joe Flacco er en så meget bedre quarter back en Schaub. Flacco er i hvert fald meget svingende, og han skal ud og bevise noget, hvis han skal leve op til sit eget prædikat som en top 5 quarter back.

Ravens defensiv fik en pause mod Bengals i en underlig kamp, så jeg vil i stedet tage kampen mod Giants som pejle mærke for deres seneste form. Her fik de virkelig presset Manning, og samtidig virkede opdækningen bedre end længe. Det kan gøre livet svært for Luck, som jeg tror kan begynde at føle nerverne når han nu for første gang er i playoff.

Det bringer os til Colts offensiv som er præget af nye kræfter i rookie wide receiver T.Y Hilton og tight end Coby Fleener kombineret med erfarne Reggie Wayne og Donnie Avery. De har vist høj kvalitet i forhold til forudsigelserne, og jeg ser dem som de bærende kræfter sammen med running back Vick Ballard, som dog også er rookie. Løbeangrebet er dog der hvor jeg synes de halter mest, og derudover har Luck "kun" kastet 23 touchdowns, trods 4374 yards.

Ravens offensiv er meget afhængig af Ray Rice. Over 20 løb til Rice, så vinder Ravens tit. Under, så taber de tit. Lyder det simpelt, muligvis er det også for simpelt, men det er vigtigt at Rice får bolden mange gange, enten som på små screens ruter eller dump offs, eller bare som helt almindelig løbe spil. Derudover er Boldin og en Torrey Smith også to vigtige spiller, sammen med en Pitta som dog har været for svingende i anden halvdel af sæsonen. Jeg synes ikke Ravens angreb virker skræmmende, men dog kan en Boldin og Smith være giftige, og en Ray Rice er altid svær at stoppe.

Jeg tror dog både Colts og Ravens offensiver kan få det svært, da de står overfor to forsvar som er ved at finde formen. Derudover er det to quarter backs, hvor Flacco svinger meget i niveau og Luck er helt ny i playoff.

De 47 point er for højt i mine øjne, og jeg selvom det altid er svært at forudse en playoff kamp, svinger pilen mod under her, og jeg synes ikke 54 procent er for højt.

Held og lykke til dem der følger


Velkomstbonus
NordicBet
Omsætningskrav
1x
Min. Odds
1.80
Min. Bonus
500 kr
Anmeldelse
500 kroner freebet
Omsætningskrav: Placer et væddemål hvor indsatsten er 500 kr. til min. odds 1.8 og få et freebet på samme beløb.
Yderligere vilkår Velkomsttilbuddet gælder kun for nye spillere. Gevinster du vinder fra dit freebet udbetales til din konto uden omsætningskrav. Indsatsen fra freebettet udbetales ikke.Regler og vilkår:  Vi henviser til NordicBet hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Fremtidige tips

Ekspert Brentford - Leeds
14 dec 17:30
Betvalue
2106%
1,83Bet365
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Dallas Cowboys - Minnesota Vikings
15 dec 02:20
Betvalue
2106%
1,91Bet365
Ekspert Manchester United - Bournemouth
15 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,90Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.