18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

AZ Alkmaar - Feyenoord

Infokamp

Spiltip af Kim Pors den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Læs -anmeldelse
Betting tip
Alkmaarderhout stadion byder på rundens topkamp i Eredivisie, når AZ (3) og Feyenoord (2) spiller om sølvmedaljer og den vigtige CL kval.plads som 2.pladsen giver ret til.  

AZ virker ikke så skarp som tidligere på sæsonen, men alligevel har man fået raget point nok til at spille med om de sjove placeringer. Som ventet havde man ikke stabiliteten og rutinen til at give PSV modstand når det spidsede til for alvor, men mangler ligesom sidste sæson lige det sidste nøk til at bide sig fast for alvor på PSV. Nu mangler der 6 spillerunder og med 2 point op til dagens modstander, kræves der en sejr for at fravriste Feyenoord’ 2.pladsen og den går man efter, som man traditionelt altid gør på hjemmebane. Formen er ok efter at man strøg ud af uefa’en, og siden nederlaget til PSV 1-2 har man fået 2 sejre i hus med en del skader og marginal spillere på banen, og man mangler kun 3 spillere til den vigtige kamp, hvor man må se bort fra Sektioui (m-fast), Molhoek (defensiv-fast) og Ikedia (a-indskifter). Dvs. at topscoreren og angriberen Arveladze er meldt helt klar efter end del småskader.  

Noter; Efter avisen Brabants Dagblad info på topkampen, skulle Van Galen og Perez starte på bænken, men jeg har ikke fundet nogen steder at Perez skulle være små skadet. 

Feyenoord’ coach Koeman smed mere eller mindre håndklædet i ringen efter en ringe indsats sidst hjemme mod Waalwijk hvor man kun formåede at få 1-1, og må nu konstatere at mesterskabet med stor sandsynlighed går til PSV igen. Det er en bitter pille at sluge, nu man virkelig troede at nu skulle trofæet vindes, men der har desværre været for mange smuttere i kampe der skal vindes, og det er netop derfor at Feyenoord halter efter PSV.

Feyenoord må se bort fra Schreuder (m-indskifter) og Collen (f-fast). Ser man bort fra Collen, så står Koeman med stærkeste trup, og har derfor masser af muligheder at spille ud med. 

Konklusion
AZ skal gå efter sejren og jeg forventer de ligger hårdt pres fra start i det kendte 4-3-3 system, men hvis Perez ikke er med fra start så vil det i mine øjne være en klar svækkelse, da Perez ER kreatøren på holdet, og desuden er farlige på dødbolde situationer. Feyenoord spiller nok lidt afventende i en stærk defensiv, og når man har hurtige spillere som Kalou og Castelen til kontraspillet, så mener jeg godt man kan spille lidt afventende, og vente på at mulighederne åbner sig. 

Spil på kampen, og chancevurdering 40-32-28;
AZ er svag favorit, og efter min chancevurdering bliver der kun value på krydset til odds 3,40 hos Centrebet (value 108,8 %)
-AZ, Pinnacle Sport 2,45
-Feyenoord, Expekt 2,85 

Jeg spiller dog ikke selv på kampen, da jeg gerne så AZ nappe 2.pladsen, så jeg vil istedet nyde kampen som vises på viasat 1.

Fremtidige tips

Ekspert Dallas Cowboys - Minnesota Vikings
15 dec 02:20
Betvalue
2106%
1,91Bet365
Ekspert Manchester United - Bournemouth
15 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,90Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4125%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 5 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.