18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Axevalla løb 7: Keep On Flying

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

En af Danmarks bedste heste hedder Keep On Flying. Den har hidtil gjort én start for sin nye træner Flemming Jensen, hvor den vandt helt efter behag med mange kræfter sparet på Charlottenlund Travbane 12/4. Den store mål i sæsonen er Sweden Cup på Solvalla om godt tre uger, og aftenens konkurrence er ikke værre, end at det bør blive til sejr. Expekt var først ude med odds, yderst godkendte 2,25.
Chance
50%
Betvalue
3112.5%
Spilbar ned til odds
2.00
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

Fakta om Keep On Flying
Startnummer: 7
Kusk: Flemming Jensen
Sejrsprocent: 36
Pladsprocent: 64


Analyse
Historien om Keep On Flying er lang. Rigtig lang. Så vi nøjes med den korte historie om at Derbytreeren i sin årgang (Kanonis Lobell vandt fra spids og Kassio Roland blev anden fra ryggen) og DM vinderen fra i fjor nu trænes af Flemming Jensen fra Ålborg.


I første start for Flemming Jensen så Keep On Flying rigtig lækker ud, og den vandt helt let i tiden 1.13,5/2000 meter autostart efter at være blevet kørt til spids på første langside. I samme løb var In Cap'N Gown med, men den var chanceløs på andenpladsen. Startede ganske også fra anden række, så var dermed handicappet på forhånd, men alligevel.


Keep On Flying manageres mod Sweden Cup, også kaldet "Det lille Elitlopp". Det er et løb med en indledende afdeling og en finale på samme dag, og det køres om lørdagen i Elitloppsweekenden på Solvalla i Stockholm. Starten i aften på Axevalla er sandsynligvis sidste start inden dén opgave, med mindre Flemming Jensen finder en let opgave på en dansk bane eller i Sverige uden for meget transporttid.


I aftenens løb vil 4 Lovely Conch og 8 Arras sikkert duellere om spidsen, og Flemming Jensen trækker sig med stor sandsynlighed fra start. Det vil ikke være fornuftigt at brænde krudtet af i en hidsig åbning med de to. I stedet satser Jensen nok på et rygløb i andet, tredje eller højest fjerde par udvendigt, og kan Keep On Flying fange ryggen på Åke Svanstedts deltager 6 Year In Review, så vil det være helt perfekt. Year In Review lignede vinderen i seneste start, men indvendige Lovebite slog kontra på de sidste 20 meter. 2140 meter så ikke ud til at være en udpræget fordel for Year In Review…


En anden skrap konkurrent er 2 Elviria, men den har ikke startet siden midten af februar, og trænger vel til en udblæsning.


Expekt tilbyder odds 2,25 for sejr til Keep On Flying. Vi takker, klar værdi.

Flere tips

Ekspert Lyngby - AGF
1 aug 18:00
Betvalue
3111%
2.94Betano
Ekspert FC Midtjylland - AC Horsens
2 aug 14:00
Betvalue
2108%
1.80Betano
Ekspert Super Bowl LXI
10 sep 02:20 3 kommentarer
Betvalue
5140%
70.00Betsson
Ekspert Carolina Panthers sæson sejre
10 sep 02:20
Betvalue
1103%
1.75Unibet
Ekspert NFC South Division winner
10 sep 02:20
Betvalue
2106%
3.80Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.