Atletico Madrid - Monaco
Infokamp
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
El Tigre på måljagt i Madrid?
5. runde
Det taler for Atlético
- Den spanske liga er bedre end den franske: nr 1 og 5 på UEFAs rangliste. Og Atlético er en større klub. Cirka-trupværdier: 725 og 265 mio euro.
- Spaierne vandt da også i Monaco i september: 2-1 trods tidlig monegaskisk føring.
- Madrilenerne er generelt uhyre solide defensivt og har kun lukket 4 mål ind i seneste 6 kampe (4 sejre, 2 uafgjorte).
- Atlético ligger til at tage en 1/8-finalebillet; er a point med Dortmund, med 5 ned til Club Brügge. Sejr her vil sikre billetten.
- Monaco har haft et skidt efterår; er næstsidst i den franske liga og sidst i Gruppe A med 3 point op til Club Brügge der er bedst indbyrdes.
- Monegaskerne mistede nogle markante folk i sommerferien, ink offensiv-midtbanemand Lemar der blev solgt til netop Atlético.
- Midtbanen er nykonstrueret i forhold til sidste sæson (eneste genganger: Tielemans); det kan ses.
- Som i 1. kamp mangler fløj Lopes og angriber Jovetic. Ude i forhold til dengang: forsvarere Glik og Sidibé, midtbanefolk Aholou og Ndoram (afløser).
Det taler for Monaco
- Efter en del uheld og 0 sejre i 6 kampe siden Henry overtog trænerposten i oktober (ja, 0 sejre siden august) vandt Monaco 1-0 i Caen i lørdags.
- Undervejs kom Caen kun frem til 1 afslutning inden for målrammen, 8 i alt. Monaco-offensiven storspillede bestemt ikke, men havde dog 4/12.
- Helt udspillet er Monacos rolle ikke i Gruppe A; en tredjeplads og billet til EL-sekstendedelsfinalen kan nås.
- Monaco har en bred trup med mange talenter + fx angriber Falcao/El Tigre (mange mål for netop Atlético i 2011-13); frisparksmål lørdag.
- Gode sommertilgange: fx venstrekant Chadli, wingbacken Henrichs og kreatør Golovin; han manglede i 1. Atlético-kamp.
- Spanierne mangler 4 startere fra den kamp, højreback Juanfran, midterforsvarerne Godin og Gimenez samt angriber Costa. De 2 sidste scorede.
- Costa scorede også i lørdagens 1-1 hjemme mod Barcelona der frustrende for madrilenerne udlignede i 90. min.
Chancevurderinger
Kom endelig med input. Kunne der fx være værdi i Begge Hold Scorer til odds 2,65 hos Unibet?
Atlético er solid defensivt, men har alligevel lukket en del mål ind i denne sæson og er jo svækket i forsvaret. Også i angrebet, uden Costa, men Griezmann & Co er stadig farlige. Lige som Falcao & Co er det. En del afhænger af den monegaskiske indstillint – prøver de at vinde kampen, eller fokuserer de på den hjemlige liga? Jeg tror jeg afventer de formodedede opstillinger der meldes ud af franske medier onsdag formiddag.
Trupnyt
De vigtigste fravær og tvivl skulle være nævnt ovenfor. Bemærk:
Atlético: Angriber Costa er nyt fravær. Holdet har andre stærke frontløbere i fx Griezmann og Correa, men Costas fysiske styrke har de ikke. Midterforsvarer Godin er ude siden 10/11; kollega Gimenez (afløser) siden 6/11. I deres fravær udgøres centralforsvaret af Savic og den fleksible venstreback Lucas (på backen er der så erfarne Felipe Luis); glimrende folk, omend ikke så målfarlige som Godin og Gimenez. Juanfran er ude siden 10/11, men har en kvik afløser i Arias.
Monaco: Stadig mange fravær (de fleste er dog reserver/indskifter), men ingen nye i forhold til weekendens ligasejr; derimod er forsvarer Raggi (erfaren, men langsom) tilbage efter karantæne.
Bud på opstillinger
Onsdag formiddag
holdnyt.dk, espn.com, football365.fr, equipe.fr, monacomatin.mc, marca.com
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar