18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Atalanta - Inter Milan: 2

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
15-25-60%
Betvalue
3114%
Spilbar ned til odds
1,67
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Så er det tid til italiensk pokalfodbold...og der er fine odds på højkant.

Atalanta tager imod Inter, i en kamp der har forkellige betydninger for de to hold.
For Atalanta er det den eneste mulighed for at få noget ud af denne sæson, da nedrykning til Serie B, nærmest er en realitet... Men et nederlag vil betyde endnu et dyk for holdets moral og selvtillid, mens en sejr måske vil give holdet troen på at det kan lade sig gøre endnu.
For Inter handler det mest om at få trænet reserverne, som nok får mere spilletid når Inter også skal spille Champions League, og så også om at hente en sejr, for at få skyggen af 1-1 resultatet mod Chievo væk.
Hos Inter er Vieri og Adriano slet ikke med i truppen, men følgende spillere vender tilbage efter skade : Kily Gonzalez, Mihajlovic, Davids, Veron og Cruz.

Atalanta vil sikkert fighte til døden for at vinde denne kamp, men der er tilfælde hvor fight alene ikke er nok. Atalanta har nemlig ingen profiler tilbage på holdet, efter at deres absolut bedste spiller, Albertini, er blevet solgt til Barcelona. Oven i købet kommer der de mange skader og karantæner som holdet skal kæmpe med.
Her er en kort liste over de spillere Atalanta ikke kan bruge til kampen : Mingazzini, Pazzini, Lorenzi, Rivalta, Rustico og Gonnella.
De fleste af disse navne siger jer sikkert ikke meget, men antallet af spillere (der alle er en fast del af førsteholdet) giver et godt indtryk af hvor stort et problem holdet fra Bergamo har. Holdet, fansene og ledelsen er splittet, ikke mindst efter salget af Albertini, og alle disse grunde giver mig grund til at tro at Atalanta ikke har en eneste chance for at gøre sig gældende i denne kamp.

Odds 1.90 på en Inter sejr er meget pænt, trods udebane og reserver ( ja , der er sikkert mange klubber der ville ønske at deres førstehold var ligeså godt som Inters andethold...:D )


Forventede startopstillinger

ATALANTA 4-4-2

Calderoni
Motta, Natali, Sala, Bellini
Zenoni, Bernardini, Migliaccio, Marcolini
Budan, Lazzari.

INTER

Der er endnu ikke kommet nogen udtalelser om startopstillingen, men her er listen over de spillere, som træner Mancini tager med til Bergamo:

Målmand: Fontana, Carini.
Forsvarsspillere: Burdisso, Javier Zanetti, Mihajlovic, Zè Maria, Gamarra, Coc.o
Midtbanespillerei: Emre, Cristiano Zanetti, Van Der Meyde, Davids, Veron, Beati, Kily Gonzalez, Karagounis.
Angriber i: Cruz, Recoba, Martins.

Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.