Vundet
Tips & Spilforslag
Atalanta - Empoli: 2 (0-1)
Spiltip af Denan Nevoric
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 17-22-61%
- Betvalue
- 3112,9%
- Spilbar ned til odds
- 1,64
- Rigtig/forkert
Betting tip
Modstanderen onsdag aften hedder Empoli, som ligesom Atalanta har fået en god start med 4. points. Man startede sæsonen med en meget flot 2-1 udesejr over Sampdoria Genoa. Mandskabet fik en flot 8. plads efter de sidste skrivebordsberegninger (efter den berømte skandale i italiensk fodbold). Empoli ER ikke nødvendigvis det type hold, som Atalanta vil få det sværest med, men stadigvæk er det et hold, der tidsmæssigt, virkelig har indarbejdet en solid organisation, og er ikke spøge med, hvilket deres to indledende kampe i denne sæson også har vist.
Vi skal kigge på formen engang. Atalanta har vundet deres 3 ud af 5 seneste kampe, men med til historien hører, at de 3 sejre var mod Catania, altså et hold som ligesom Atalanta har rykket op. Så på en måde var søndagens 0-0 mod Catania en Serie B reprise både i form af selve resultatet, men sandelig også spillet. De to øvrige sejre kom i hus i Coppa Italia d. 19 og d. 21 august mod hv. regionsholdet Sassuolo og Serie B-holdet Pescara. Altså, ikke helt ringe resultater, men på ingen måde imponerende i forhold til hvad der venter dem onsdag aften, hvor de skal op imod et solidt og velspillet Serie A- mandskab.
Apropos Empoli, så er det et hold, der formmæsigt ikke har haft store udsving præstationsmæssigt, hvilket i særdelshed hænger sammen med den måde, holdet har spillet på. Nemlig, taktisk, disciplineret og kollektivt. De seneste 5 kampe har budt på 3 sejre, en uafgjort og et nederlag. I slutningen af sidste sæson hentede man en del points, især i den afsluttende del, hvilket noget tyder på, bliver overført til denne sæson, efter det jeg har set hos Empoli spillemæssigt.
Indbyrdes statistik:
Ja, den er nem at have med at gøre: 3 indbyrdes kampe, og alle er endt med uafgjort. Deres seneste indbyrdes opgør blev spillet tilbage i 2003 (Serie A), kampen endte 0-0 i Empoli. Året inden spillede de også mod hinanden, denne gang i Bergamo (i Serie A), og her blev slutresultatet 2-2. Ellers skal det siges, at de har spillet 0-0 før 6 år siden i en tid, hvor de begge var i Serie B.
Det samlede billede:
Atalanta-sejre x0 (0 %)
Uafgjorte x3 (100 %)
Empoli-sejre x (0 %)
KARANTÆNER / SKADER
ATALANTA:
Atalantas cheftræner Stefano Colantuono står over en tung opgave. Han har intet mindre end 11 mand ude til denne kamp. Så alvorligt er det nu heller ikke. Når det er sagt, skal det naturligvis med i historien, at langt de fleste er reserver, men ikke dem allesammen. Fx den gamle målræv Christian Vieri er sikkert en de kunne bruge, men han er knæskadet, og regnes først tilbage i november. Ligeledes må Colantuono gå til denne kamp uden holdets absolut største profil, Christiano Doni (f-midt-angreb), der i lang tid har fungeret som holdets mest kreative kraft. Det skal med, at den dygtige forsvarspiller Nelson Abeijon heller ikke er med. Og naturligvis er det en ulempe i sig selv med så mange mand ude, selvom de fleste er reservespillere, da man aldrig ved hvordan en kamp udvikler sig, og hvilke eksperimenter man bliver nødt til at foretage sig. Der er tilgengæld ingen karantæneramte.
EMPOLI:
Det ser meget lysere ud for cheftræner Luigi Cagni og hans Empoli-mandskab, som til onsdagens kamp har alle betydningsfulde mand klar. 5 reserver kan ikke spille, men ingen af dem er værd at bemærke.
Forventede startopstillinger:
ATALANTA (kilde: RAI)
*Calderoni
*Adriano
*Rivalta
*Carrozzieri
*Ariatti
*Migliaccio
*Donati
*F. Pinto
*Bormbardini
*Ventola
*Zampagna
EMPOLI (kilde: RAI)
*Balli
*Raggi
*Marzoratti
*Pratali
*Lucchini
*Almiron
*D. Moro
*Busce
*Vannuchi
*Matteini
*Saudati
KONKLUSION:
Atalanta står overfor sin største udfodring, hvor netop denne kamp skal vise, om Atalanta har kvaliteterne og det niveau, der skal til for at overleve i landets bedste række og samtidig om er i stand til at give midterholdene en kamp til stregen. Sæsonen er kun startet, og undertegnede tror næppe, at oprykkerne fra Bergamo kommer let til de 3 points, for Empoli har endnu ikke tabt, og har Sampdoria-selvtilliden i baghovedet, og så også den erfaring og rutine, som Empoli driver fordel af i modsætning til Atalanta, der må starte på en frisk. Empoli har alle vigtige mand klar, og det samme kan ikke siges om Atalanta, der godt kunne trænge til forstærkning på alle pladser. Atalanta vurderer jeg til at være favorit, men kun på grund af hjemmebanefordelen.
Ren chancevurdering:
39 - 36 - 25
X2 eller handicapspil på Empoli giver 1,85 i odds hos Nordicbet, og det mener jeg er ret godt betalt. Begge hold har spillet 3 gange uafgjort ud af 3 mulige forsøg, og det har jeg naturligvis taget med i betragtningerne, og giver krydset en sandsynlighed på 36 %, men også lidt af den grund at begge hold i bund og grund vil være tilfredse med krydset på grund af den foreløbige status som ubesejret. Jeg mener i hvert fald, at værdien ligger klart på X2.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar