Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Atalanta får minimum et point i Bergamo
Det taler for- Atalanta kommer ind til opgøret med to sejre i træk over Sassuolo og Hapoel Tel Aviv, og er normalt stærke på New Balance Arena i Bergamo, og hvor det kun blev til fire nederlag i Serie A i sidste sæson.
- Bologna startede sæsonen med, at tabe 0-1 hjemme til Lazio og hvor de havde problemer med, at kontrollere opgøret på hjemmebane., og manglede kvalitet i det offensive.
- Det er normalt ganske tæt og jævnbyrdigt når de to mandskaber mødes, og de seneste ti opgør er alle gået Under 3,5 Mål.
- Hjemmeholdet skal spille deres tredje opgør på otte dage, men de har en ganske bred trup og erfaring med, at spille mange opgør på en sæson. Derfor bør de også med hjemmebanefordelen som minimum kunne få et point mandag aften.
- Atalanta har fået point i seks af deres seneste seks hjemmekampe i Bergamo, og besejrede altså senest Sassuolo hjemme, og som jeg vil vurdere meget tæt på Bologna.
- Med gæsternes start på sæsonen, nye spillere på holdet, ny træner, og spiller som er afrejst tager det tid før de er helt oppe på det normale niveau, og derfor kan det blive en vanskelig opgave mandag aften i det norditalienske.
- Det er som sagt normalt tæt og jævnbyrdigt når de mødes, og det kan det godt blive igen. Jeg tror umiddelbart ikke især gæsterne kommer med 110 km i timen i et opgør som godt kan ende uafgjort, og hvor Atalanta især pga hjemmebanefordelen og det mandskab de har som minimum bør kunne få et point.
- Det er Atalantas tredje opgør på otte dage som måske kan mærkes jo længere vi kommer ind i opgøret.
- Bologna har vundet de seneste to indbyrdes opgør i Bergamo, og senest tilbage i maj med 1-0.
- Atalanta har ikke været sprudlende i de to opgør mod Hapoel Tel Aviv, og de havde bestemt også problemer mod Sassuolo.
- Jeg synes Maurizio Sarri har en lidt konservativ spillestil i forhold til det man så under Gasperini og Palladino, og hvor jeg synes de havde et langt bedre udtryk end man indtil videre har set.
- Ny træner og en dårlig start på sæsonen betyder, at Bologna skal have point i dette opgør. Både Bernardeschi og Orsolini har masser af erfaring og kvalitet som kan gøre ondt på værterne hvis de blive alt for offensive i deres spillestil.
Betano er i odds 1,75 på Atalata minimum får et point mandag aften i Bergamo, og opgøret går Under 3,5 Mål.
Atalantas forventede startopstilling: 4-3-3: Carnesecchi- Zappacosta, Kossounou, Scalvini, Bernasconi- Pasalic, Gaetano, Ederson- De Ketelaere, Scamacca, Raspadori.
Bolognas forventede startopstilling: 4-2-3-1: Skorupski- Holm, Helland, Heggem, Miranda- Moro, Ferguson- Orsolini, Bernardeschi, Cambiaghi- Piccoli.
Trupnyt: Hien og Kristensen er begge tvivlsom hos Atalanta til opgøret, mens Sulemana forsat er ude de kommende par uger. Bologna kommer til Bergamo i tæt på stærkeste opstilling, og må kun undvære reserverne Casale og El Azzouzi.
Gazzetta Dello Sport, corrieredellosport.it, Tuttomercatoweb.com, atalanta.it, ecodibergamo.it, bolognafc.it, sportmediaset.mediaset.it, sport.sky.it
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar