Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 40%
- Betvalue
- 2105,2%
- Spilbar ned til odds
- 2,50
- Rigtig/forkert
Et Arsenal-mandskab uden kreative kræfter mod Udinese, der endnu ikke er startet på Serie A. Arsenal må undvære Robin van Persie, Jack Wilshere, Cesc Fabregas og Samir Nasri til aftenens kamp. Det tror jeg, bliver afgørende for kampens resultat. Man så i lørdagens Premier League-premiere, at Arsenal havde store problemer med at kreere chancer og få bolden op til van Persie. Med enten Chamakh eller Bendtner på toppen og ingen åbenlyse playmakere foruden Ramsey og Arshavin, så tror jeg, at Arsenal kommer til at få svært ved at nedbryde Udinese. Odds 2.63 hos Unibet på X2 ligner fin værdi, synes jeg.
Mere et spil mod Arsenal end på Udinese. Er under tidspres, men det væsentligste skulle være med.
Arsenal må starte med Chamakh eller Bendtner på top i aften mod Udinese. Klar svækkelse. Desuden mangler man enestående kreativitet på den midterste akse. Det kan resultere i, at hvem end Arsenal vælger at starte med på top får svære betingelser. Selvom Arsenal startede med Robin van Persie på toppen i lørdagens premiere-kamp mod Newcastle, havde man store problemer med at føde ham med de bolde, han skal have for at kunne komme til afslutninger. Dog så forsvaret godt ud for The Gunners.
Arsenal har i de seneste sæsoner fejlet, når de skulle slå til. Det har vel og mærket været i slutningen af sæsonen, men ikke desto mindre har man ikke kunnet leve op til forventningerne, når presset var på sit højeste. Og det er det i disse to kampe mod Udinese i Champions League-kvalen.
Der er ingen tvivl om, at Arsenal over to kampe burde gå videre, men det ligger lidt i luften, at Arsenal ikke formår at tilspille sig en plads i gruppespillet. Det ville i såfald være første gang i over ti år, at Arsenal ikke kvalificere sig til gruppespillet i Champions League.
Dermed ikke sagt, at det er det sikreste spil nogensinde, for det er det på ingen måde. Udinese er stadig i gang med sæsonforberedelserne til Serie A, der starter senere på måneden, og må derfor forventes i en svagere forfatning end Arsenal. Det kan resultere i mål, men som jeg ser vil Arsenal først og fremmest score på fejl end på flot, velpoleret opspil. For det mestrer man ganske enkelt ikke for tiden. Derfor ser man også Arsene Wenger offentligt fortælle, at han kræver et simpeltspillende Arsenal-mandskab mod Udinese. Med andre ord, hold bolledejen i en størrelse, hvor man kan håndtere den.
Jeg kan ikke komme meget over 60 procent for Arsenal-sejr, hvilket efterlader fin værdi for X2 hos Unibet til odds 2.63.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar