18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Anthony Pettis - Alex Morono: 1

1,45NordicBet
Spiltip af Scheuermann7 den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-2)
70-30%
Betvalue
1101,5%
Spilbar ned til odds
1,43
Rigtig/forkert
Læs NordicBet-anmeldelse
Betting tip

Anthony 'Showtime' Pettis (23-10) ligner en for stor mundfuld for Alex 'The Great White' Morono (18-6), der ikke ligner en kæmper med våbene til at slå bundrutinerede Pettis.

Det taler for:

  • Pettis er ikke den kæmper, han var engang, men han bør stadig have nok kvalitet til at slå Alex Morono, der ikke er på højde med, hvad 'Showtime' har mødt gennem karrieren. 
  • Anthony Pettis er en bedre striker end Morono, der nok har mere 'one punch power', men som teknisk set er et niveau eller to under veteranen. 
  • Pettis har en god kæbe, der bør kunne stå imod Moronos power selv, hvis 'The Great White' formår at fange ham. 
  • Pettis kan blive presset af modstandere, der holder et højt tempo og som formår at presse ham op af oktagonen - specielt i welterweight, hvor modstanderne som oftest er større end ham. Heldigvis er Morono ikke voldsomt stærk taktisk og han har en tendens til at lade sig rive med - det kan hurtigt blive fatalt mod Pettis' kickboxing og store rutine. 
  • Alex Moronos wrestling bør ikke være stærk nok til at volde Pettis problemer. Pettis bør i hvert fald ikke frygte det, og det kan åbne op for en masse gode leg kicks til 'Showtimes' fordel.
  • 'Showtime' har 10 nederlag i karrieren, men ingen til modstandere af Moronos kaliber. Nederlagene er kommet til folk som Dustin Poirier, Nate Diaz, Tony Ferguson og Diego Ferreira, imens han plejer at slå tilbage, når modstanderne falder i niveau. De senere år har han eksempelvis slået Jim Miller og Michael Chiesa, men også store navne med kvalitet som Stephen 'Wonderboy' Thompson og senest Donald Cerrone. 

Hold øje med:

  • Hvilken udgave af Pettis får vi her? 'Showtime' har ry for at være meget svingende i sine præstationer.
  • Kan Alex Morono kæmpe en klogere kamp end tidligere og rent faktisk udnytte hans størrelse, så han kan grinde sig til en sejr? 
  • Morono er tough! Han bakker ikke, og han vil heller ikke stoppe med at gå fremad. Gør han kampen 'kedelig' og 'grim' op af hegnet, så ligger kampen rigtig, rigtig godt til ham. 

Oddsmarkedet:

Markedet balancerer på kanten af værdi her. Vi skal ikke meget længere ned end de 1,45 som NordicBet pt. kan præsterer.

Bet365 ligger i 1,44 sammen med Betfair, imens ComeOn sniger sig et hak længere ned i 1,43. Unibet og 888 er i 1,42.

Pettis tager den her 7/10 gange, hvorfor jeg akkurat kan squeeze værdi ud af det her. 

Kilder: 

Ufc.com, sherdog.com. 

Velkomstbonus
NordicBet
Omsætningskrav
1x
Min. Odds
1.80
Min. Bonus
500 kr
Anmeldelse
500 kroner freebet
Omsætningskrav: Placer et væddemål hvor indsatsten er 500 kr. til min. odds 1.8 og få et freebet på samme beløb.
Yderligere vilkår Velkomsttilbuddet gælder kun for nye spillere. Gevinster du vinder fra dit freebet udbetales til din konto uden omsætningskrav. Indsatsen fra freebettet udbetales ikke.Regler og vilkår:  Vi henviser til NordicBet hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.