Annulleret
Tips & Spilforslag
Annan Athletic - Spartans Edinburgh: 2
Spiltip af Jonas Germannsen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 40-27-33%
- Betvalue
- 2105,6%
- Spilbar ned til odds
- 3,03
- Rigtig/forkert
Betting tip
1-tallet giver 2,05 hos Centrebet
X giver 3,50 hos bl. a. Centrebet
...og 2-tallet giver gode 3,25 hos bwin, der er kommet ud med bedre odds siden jeg lagde for-analysen på.
Sammenfattende er der ikke tvivl om, at Annan er favoritter til at vinde denne kamp. Mine grunde til at anbefale spillet på outsiderne fra Spartans skal dels findes i, at niveau-forskellen på East of Scotland League og 3. division ikke er voldsomt stor, dels i, at jeg mener at kunne identificere et ret stærkt revanche-motiv hos Spartans. De vil gerne demonstrere, at den ledige plads i 3. division burde være tildelt dem og ikke Annan. Dén indebrændthed oversætter jeg til en let forhøjet sejrschance til Spartans. Påfaldende nok har man valgt at indføre publikums-adskillelse til kampen, noget man ellers stort set kun oplever til lokalopgør.
Dertil kommer, at denne kamp er den hidtil vigtigste i Spartans' indtil videre korte sæson, hvor kampen for Annans vedkommende nok mere ses som et bump på vejen i en sæson, hvor det klart mest handler om at etablere sig i 3. division. Prioriterings-forskellen på de to holds hjemmesider er i hvert fald til at tage og føle på - på Spartans hjemmeside er der YouTube-preview og det hele til kampen, hvor Annans hjemmeside dårligt levner en hel linje til kampen imod Spartans.
Som anført øverst er der tale om en FA Cup kamp - vi er nået til anden runde i den store skotske pokalturnering, som også er den runde, hvor de nederste fem 3. divisionshold indtræder i turneringen.
Annan Athletic 3-2-5/14-20 [7] er kommet udmærket fra start i 3. division med den opsigtsvækkende 4-1 udesejr over oprykningsfavoritterne fra Cowdenbeath i sæsonåbneren som det foreløbige højdepunkt. Siden da er Annan dog faldet noget i kadence - formkurven er t-t-t-t-v; sidste sejr var en smal 2-1 udesejr over Elgin City tilbage i midten af september.
Nu er formkurven kun af begrænset anvendelighed til belysningen af dette opgør - 3. division er stærkere end East of Scotland League - alligevel er det påfaldende, at Annan ikke en eneste gang har formået at holde rent bur.
Påfaldende er det også, at Annan Athletic sluttede deres sidste sæson i EoSL på en beskeden syvendeplads, hvor Spartans endte oppe på 3. pladsen. Siden da er Annan blevet forstærkede, begribeligvis, men fire nederlag i træk i den nederste seniorrække markerer ikke et kvantespring i forhold til syvendepladsen i den øverste juniorrække.
Da jeg allerede er kommet med mine vurderinger omkring motivation og niveau-forskel vil jeg gå hurtigt videre til Spartans Edinburgh, der er 2-1-0 i East of Scotland League indtil videre, nok til en aktuel 6. plads, idet Spartans har hele tre udsatte kampe til gode allerede, hvorfor 1. pladsen bestemt ikke er udenfor rækkevidde.
Udover de tre liga-kampe har Spartans hidtil spillet to kampe i Junior Challenge Cup-turneringen (de er ret glade for pokalturneringer i Skotland); senest med en 5-4 sejr efs. over Dalbeattie Star, der i øvrigt fører EoSL. Den samlede formkurve er v-u-v-u-v. Spartans er nået til anden runde af FA Cup'en via 1-1 ude og og 1-0 hjemme i omkampen imod Pollok, der spiller i West of Scotland Premier League.
Igen er statistikken ikke særligt oplysende med hensyn til Spartans chancer til denne kamp - men det er bemærkelsesværdigt, at Spartans' forsvar er ganske nærigt, samt at holdet faktisk ikke har tabt i denne sæson overhovedet.
For at belyse, at forskellen på East of Scotland League og 3. division nok er til stede, men at den på den anden side ikke er enorm kan det nævnes, at Kevin Motion, der er topscorer i 3. division for Stenhousemuir, blev hentet hos netop Spartans. Spartans store profiler i denne sæson er den unge angriber Nicky Walker, midtbanespilleren Alex King, og midtbanespilleren Dan Gerrard.
Indbyrdes opgør: sidste sæsons to kampe imellem de to hold endte med en 4-2 hjemmesejr til Spartans og en 0-0 hos Annan. Retfærdigvis skal det dog nævnes, at Spartans-udesejre over Annan er sjældne set i et historisk lys.
Skader, karantæner og øvrig trupinfo: Ovennævnte Alex King har karantæne for Spartans - en klar svækkelse.
Hos Annan meldes Lee Holickin (M - fast/reserve) tvivlsom med en skade. Der foreligger intet om skader hos Spartans.
Annan er gået i gang med at trimme deres trup og har taget afsked med en række spillere i de sidste par dage - det opfatter jeg ikke som svækkelser til den aktuelle kamp, men rent prioriterings-mæssigt finder jeg det instruktivt, at Annan vælger at slanke truppen før de træder ind i FA Cup'en; hvis Annan satsede hårdere på pokalen ville de nok have fået et par låne-signings på plads først.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar