18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Andy Roddick - Roger Federer: 2 (5,5-0)

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Finale ved Wimbledon på græs i London.

OBS: Dette spil går på at Federer vinder med mindst 6 overskydende partier.

Den tredje Wimbledon-finale mellem Roger Federer og Andy Roddick står for døren, og i denne omgang er det med amerikaneren som endnu større underdog end tidligere. Han har selv tilkendegivet at være en smule overrasket over at være nået så langt, men spillet i de seneste to kampe har haft snert af finale-niveau. Anderledes forholder det sig dog med Federer, der har vidst hvad han ville, og vist det, fra begyndelsen af turneringen og til nu. Han har i sine to seneste kampe været oppe mod typer akkurat som Roddick, Karlovic der servede bedre end Roddick, og Haas som spillede bedre end Roddick – og taktisk udmanøvrerede dem, uden at have været i større problemer. Mod den gamle kending Roddick fører han 18-2 og er en af de få som læser amerikanerens serv som en åben bog i flere tilfælde, og kommer Roddick først bagefter er jeg bange for han mister modet og troen på sejren, og stiller sig tilfreds med den fornemme præstation det trods alt har været uanset udfaldet.
Chance (1-X-2) inklusiv handicap
52-0-48%
Betvalue
1104.2%
Spilbar ned til odds
2.08
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Andy Roddick var temmelig middelmådig i sine præstationer inden kvartfinalen, men rutinen bar ham igennem og siden Hewitt-kampen har han oppet sig gevaldigt og fundet noget af den gamle Roddick tilbage. Han spiller bedre og bedre fra baglinjen, og med større og større sikkerhed i baghånden, men har stadig en del fejl fra forhånden som ofte enten bliver en vinder eller uprovokeret fejl når han er presset i højre side. Flugtningerne og serverne er kommet op i et niveau der er helt i top, men spørgsmålet er hvor meget han kan bruge det til mod Federer, der vist godt kan siges at være hans onde ånd. Selv på græs når schweizeren et uhørt stort antal af hans superserver, og bliver han først lukket ind i duellerne er det Roddick som skal finde på noget, da Federer har roen, de bedste slices samt koldblodigheden til at afgøre boldene bedst. Roddick har udtalt at han nærmest er beæret over at få chancen for at møde Federer i endnu en Grand Slam finale, og selvom der ikke er nogen tvivl om at han vil gøre alt for at vinde, kan hans store respekt for Federer godt virke hæmmende hvis først han kommer i baghjul.


Roger Federer
var favorit til denne finaleplads fra start af, men Nadal blev afløst som modstander af Murray indtil denne tabte til Roddick i semifinalen, og mon ikke schweizeren er glad for det når man tager indbyrdes opgør i betragtning. Her er han bagud stort til Murray, men fører endnu større mod Roddick og har generelt et fantastisk tag på amerikaneren. Det må om noget motivere ham endnu mere, men hvad vigtigere er, at få ham til at føle sig mere afslappet. Federer har vist en helt ny side af sig selv efter French Open-triumfen, hvor han spiller fuldstændig uden anspændthed og pres, og en kamp mod Murray med 15000 på Centre Court imod sig, er nu lige pludselig blevet afløst af en kendt finalekamp som han har vundet to gange tidligere (plus en semifinale). At spille mod Federer når han spiller frit og dermed hans bedste tennisspil vurderer jeg simpelthen er en for stor mundfuld for Roddick, der nok max får et enkelt tie-break hvis Federer spiller op til det niveau han har lagt for dagen i sine hidtidige kampe. Om han gør det er naturligvis ikke sikkert, men lur mig om ikke han sover med et lille smil på læben med tanke på en førsteplads på både verdensranglisten og Wimbledon-tronen i sigte.


Indbyrdes opgør:
18-2 Federer.

Flere tips

Ekspert Hobro IK - Middelfart II
30 may 15:00
Betvalue
2109%
1.83Danske Spil
Ekspert PSG - Arsenal
30 may 18:00
Betvalue
1103%
1.91Betano
Ekspert AC Horsens - Kolding IF
31 may 15:00
Betvalue
2106%
2.00Unibet
Ekspert Esbjerg fB - Lyngby
31 may 15:00
Betvalue
2108%
3.30Unibet
Ekspert Topscorer for Tjekkiet
11 jun 19:00
Betvalue
2106%
3.80Bet365
Ekspert Vil et hold vinde VM for første gang
11 jun 21:00
Betvalue
1102%
1.33Bet365
Ekspert H2H England - Belgien
11 jun 21:00
Betvalue
1102%
1.80Danske Spil
Ekspert Portugal når kvartfinalen
11 jun 21:00
Betvalue
1101%
2.25Bet365
Ekspert H2H Tyskland - England
11 jun 21:00
Betvalue
1105%
1.85Danske Spil
Ekspert Gruppe B - Vinder
12 jun 21:00 7 kommentarer
Betvalue
1103%
1.95Danske Spil
Ekspert Gruppe D - Top 2
13 jun 03:00 6 kommentarer
Betvalue
1105%
1.50Danske Spil
Ekspert Vinder gruppe F
15 jun 22:00
Betvalue
1102%
1.80Danske Spil
Ekspert Tunesien ryger ud i gruppespillet
15 jun 04:00
Betvalue
1104%
1.66Bet365
Ekspert Spiller starter 1. kamp
18 jun 22:00
Betvalue
2106%
1.33Bet365
Ekspert Englands topscorer
18 jun 22:00
Betvalue
1105%
1.50Danske Spil
Ekspert Panama - Præcist antal point i gruppespillet
18 jun 01:00
Betvalue
1105%
3.50Bet365
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.