Ukendt begivenhed: 1. skydning: Under 4,5 træffere: 1. skydning: Under 4,5 træffere
1,80Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 58%
- Betvalue
- 1104,4%
- Spilbar ned til odds
- 1,72
- Rigtig/forkert
Vi rejser, efter en vellykket 1. uge af skiskydningssæsonen 10/11, stik syd. Rettere sagt tager vi til Hochfilzen (Østrig, Tirol), hvor der er noget andre forhold end i Østersund (Nordsverige). Vejret bliver en af de helt store argumenter for dette spil, som jeg finder rigtig fint.
Spillet går på at Henkel har mindst en misser ved 1. skydning, og odds 1,8 opnåes ved at spille 60% af indsatsen på 4 træffere til odds 3, og 40% af indsatsen på 3 eller færre træffere til odds 4,5.
Andrea Henkel havde bestemt ikke den bedste start på skisæsonen i Østersund, hvor hendes bedste placering var en 6. plads, i netop sprinten. Hun havde helt sikkert forventet sig mere af sig selv, hvilket er forståeligt. Hun var ikke ret godt skydende, og havde ikke samme fart i sporet som hun havde i forrige sæson. Men dette kan skyldes samme ting (hvilket bestemt taler i mod dette spil): Det var virkelig koldt i Østersund (ned op 16 graders frost), hvilket betød sneen var ualmindelig frossen. Dette gør det svært at få den rette smøring på skiene, og få et godt glid, hvilket i sidste ende betyder flere stavtag, flere kræfter og højere puls. Netop den højere puls er ret så afgørende på standpladsen, hvor den er næsten altafgørende for skydningen.
Nu til selve Henkels skydninger i Østersund. Hun deltog i alle tre discipliner deroppe, og hun havde i alt 8 missere på 10 skydningsserier - det skal dog nævnes at hun havde en enkelt skydning hvor hun missede hele tre gange. Men dette vidner om uskarphed og at hun bestemt ikke er i form rent skydemæssigt - det hele kan ikke skyldes kulden i Østersund, da man så flere skytter skyde godt, på trods af samme forhold.
Denne 1. skydning er liggende, hvor Henkel snittede 85% i forrige sæson. I Østersund snittede 84%. Ser man kun på skudserier, hvor hun missede (1 eller flere), er hendes træfprocent på 60%.
Nu sidder i sikkert og undrer jer over, hvordan jeg kan give 58% for at hun misser, når hun rammer 60% af sine skudserier fejlfri? Tjoe, jeg har fanget noget, som jeg betvivler bookies har fanget. Der bliver lovet et voldsomt snevejr på fredag, op mod 16mm nedbør (hvilket er ekstremt meget!). For det første bliver det meget forstyrrende i skydningsserierne, for det andet gør det sporene langsommere (hvilket giver højere puls ind til standpladsen). Selvfølgelig er det svært at anbefale et spil, hvor meget afhænger af vejrmeterologernes forudsigelser, men da der skulle falde 10-18 mm hver dag fra torsdag--mandag, føler jeg mig fint dækket ind.
Til de mere grådige, kan der fås odds 2,33 på hun misser præcis en gang (DNB: 3 ellere flere missere) - også hos bet365.
Jeg vil tro oddset falder en del, når bookies finder ud af dette.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar