Tabt
Tips & Spilforslag
Andre Greipel - Greg Henderson: Greg Henderson
Spiltip af thelonely
den
1 kommentar
1 visninger
0
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
To af favoritterne til at vinde løbet er Andre Greipel og Greg Henderson. Andre Greipel havde en fantastisk sæson sidste år, og det var selvom han styrtede under sidste års Tour Down Under og var ude de første par måneder. I 2008 vandt han løbet og han er uden tvivl den stærkeste sprinter i feltet. Der er dog sket en ret væsentligt ændring siden sidste år og det er at han har mistet Mark Renshaw, som var en af sidste sæsons bedste lead-out ryttere. Det vil uden tvivl betyde at HTC ikke er ligeså dominerende i spurten som tidligere.
Greg Henderson skiftede sammen med en masse andre ryttere til det nyoprettede Team Sky hold. Det er et britisk baseret hold, som håber at kunne frembringe en britisk Tour De France vinder indenfor den nærmeste fremtid. Han er deres hurtigste mand i Australien, men dog ikke nær så god som Greipel. Det interessante er dog at inden Tour Down Under går igang bliver der kørt et slags velgørenheds/opvarmningsløb. Der bliver kørt seriøst, men det tæller ikke med i selve Tour Down Under klassementet. Sprinten blev vundet af Greg Henderson og det var interessant at se at Team Sky kørte toget bedre end HTC. Det kunne godt se ud som om at de har taget bedre lead-out ryttere med til Australien og de investerede ihvertfald flere ryttere i spurten. Det er også den helt rigtige måde at køre den på hvis de vil slå Greipel og de vil uden tvivl prøve igen på 1 etape. Selvom Greipel er stærkere end Henderson synes jeg at 2.75 på at Henderson kommer først over stregen på 1 etape er et fint odds.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar