18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Alize Cornet - Yanina Wickmayer: 1

Spiltip af Lars Baes den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

2. runde - indendørs hard - Luxembourg

Jeg synes, det ser ud til, at Cornet er ved at genfinde lidt af sin tidligere styrke, og rammer hun noget af dét niveau, så er hun farlig for enhver, og da helt klart for Wickmayer, som så småskadet ud under sin sidste optræden mod Dulgheru. Derfor vælger jeg også at tage et lidt lavere odds, da match completed bookies er de eneste med højere odds end Bwin pt.
Chance (1-2)
40-60%
Betvalue
2106%
Spilbar ned til odds
2,50
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

For tre måneder siden tabte Cornet til Rezai i to sæt - i går slog hun hende 60 62. Jeg tror hun er i fremgang, og kan hun genfinde sin selvtillid og deraf sin tennis, så er hun mindst en lige så god spiller, som Wickmayer, der dog med rette er gjort til favorit, eftersom hun generelt er i noget bedre form. Der har været skrevet og sagt meget om Cornets mentale tilstand, men hun skal nok komme tilbage på et tidspunkt, og noget kunne da tyde på, hun så småt er i gang med at få samlet stumperne sammen. For nyligt har hun slået Stosur, og det er ikke utænkeligt, at den sejr, selv om Stosur ikke var helt på toppen på daværende tidspunkt, kan have givet hende den fornødne selvtillid. Alt for ofte har hun nemlig tabt mange af disse tætte kampe, så den rigtige medicin kan kun være at vinde en tilsvarende tæt kamp. Hun befinder sig ok på underlaget, hvor hun har bevist sin formåen flere gange med sejre over blandt andre Zheng, Pennetta, Kirilenko og Hantuchova.

Wickmayer vandt i Linz i sidste uge, men efter sigende så hun knapt så godt ud mod Dulgheru i dag, som endda førte 5-2 i andet sæt. Dét, der taler for Wickmayer, er formen, men hun er efter min mening ikke en bedre spiller end Cornet. Derudover kan træthed fra turneringen i Linz spille en afgørende rolle her, og kan Dulgheru presse hende til det yderste, så kan jeg ikke se, hvorfor Cornet ikke skulle kunne gøre det samme... Og hvem ved, måske formår hun tilmed at lægge låg på. Wickmayer har gode evner på hurtige underlag, men kan Cornet frustrere hende, så kommer fejlene og de negative attituder. Omvendt har hun spillet til at køre Cornet over, hvis Cornet ikke får fat på hendes serv og spiller den lige ind i ketcheren på hende i duellerne. Jeg går efter oddset og tror på en ret lige kamp, hvor Wickmayers hårde program kan blive afgørende.

Head to head: 0-0 

Fremtidige tips

Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Lazio - Cremonese
20 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,65Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.