18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Ajax - FC Timisoara: (AH: -1,5) 2

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

For en måned siden eliminerede FC Timisoara i Champions Leagues 3. kval.runde ingen ringere end forsvarende UEFA Cup-vinder Sjakhtar Donetsk. Hold det op imod, at 1-tallet på sejr til Ajax Amsterdam i aften er nede i et 1,30-leje. Odds-markedet synes groft at have undervurderet det rumænske mandskab.
Chance (1-X-2) inklusiv handicap
49-0-51%
Betvalue
2107,6%
Spilbar ned til odds
1,96
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

Der er ingen tvivl om Ajax Amsterdams favorit-status i dette møde, heller ikke for mig, men jeg er alligevel lettere rystet over at se et så lavt 1-tals-niveau på markedet som 1,30.


Nul respekt:
Glemmer man, at FC Timisoara kommer fra Champions League-kvalifikationen, hvor resulterne 2-2 ude og 0-0 hjemme imod Sjakhtar Donetsk og 0-2 hjemme og 0-0 ude imod VfB Stuttgart altså ikke er så dårlige endda? Især at slå et klasse-mandskab som Sjakhtar Donetsk ud, skulle da give noget respekt, tænker jeg, men altså nej.


Hårdt svækket mod Stuttgart: Jeg vil starte med at kigge lidt på de rumænske vice-mestre FC Timisoara. For en måned siden - omkring kampene mod Sjakhtar Donetsk - så holdet godt ud, da næsten alle mand var skadesfri og fit for fight. Sjakhtar blev, en smule heldigt, indrømmet, da også elimineret, men op til de to kampe mod VfB Stuttgart løb Timisoara-mandskabet ind i store problemer med skader og karantæner. I de to opgør mod tyskerne manglede FC Timisoara faktisk halvdelen af sin normale startopstilling, og det er klart, at den slags svækker. Det så man også mod Stuttgart, som fuldt fortjent gik videre.


Næsten alle tilbage:
Nu er alle mand i den normale startopstilling - bortset fra én, centerforsvareren Marian Cisovsky - imidlertid tilbage hos Timisoara, så nu kan vi formentlig forvente lidt à la samme niveau som mod Sjakhtar Donetsk. Ihukommende, at Timisoara havde heldet på sin side i de to kampe mod ukrainerne, så bør man imidlertid alligevel overveje at stille sig selv spørgsmålet: Hvad hvis denne matchning havde været mellem Ajax og Sjakhtar... hvordan ville oddsene så se ud?


Der, hvor jeg vil hen, er, at det lugter slemt af, at FC Timisoara er blevet voldsomt undervurderet.


Okay sæsonstart for Timisoara:
FC Timisoara sluttede som bekendt toer i sidste sæsons rumænske Liga I, og i denne sæson er det indtil videre blevet til to sejre og fire uafgjorte i de første seks spillerunder.


Det er faktisk ikke så forfærdeligt dårligt, for den rumænske liga holder større kvalitet "nedad" i rækken end f.eks. den hollandske.


Også okay sæsonstart for Ajax:
Ajax Amsterdam havde en skuffende sidste sæson i Æresdivisionen, men der er større forventninger til denne, hvor Ajax med lidt god vilje godt kunne ligne 2009/10-favoritten til den hollandske titel. Ajax har fået en godkendt start på Æresdivisionen med fire sejre, en uafgjort og et nederlag.


I Europa trådte Ajax ind i Europa League-kvalifikationens playoff-runde, hvor de overbevisende eliminerede det slovakiske mesterhold Slovan Bratislava efter sejr 5-0 hjemme (de fire første kasser af den uruguayanske hitman Luis Suarez!) og efterfølgende en ny sejr 2-1 ude.


Teamnews:
Bortset fra den stærke slovakiske centerforsvarer Marian Cisovsky, så mangler FC Timisoara ikke nogle af sine normale startende. De to marginal-spillere, Srdjan Luchin i forsvaret, og Arman Karamjan på midtbanen, er også ude, men det bør ikke få nogen betydning (måske Arman Karamjan kunne have været startet inde, hvis han ikke var karantæne-spærret, men en plads på bænken var lige så sandsynlig). Fraværet af Cisovsky svækker, det skal der ikke herske tvivl om, men det er en del bedre end seneste internationale optræden mod Stuttgart, hvor Timisoara var uden halvdelen af sin normale startopstilling. Ikke mindst er det vigtigt, at første-angriberen, costa ricaneren Winston Parks, er tilbage.


Hos Ajax er den langstidsskadede midtbanemand Gabri fortsat ude, men det må man efterhånden have vænnet sig til. Et nyt afsavn på midten bliver dog Eyong Enoh, der er skadet, mens angrebs-indhopperen Michell Donald muligvis må stå over med influenza.


Det er fair nok at sige, at de to hold står ca. lige, hvad angår teamnews-situation og svækkelser, men det er vel at mærke en klar fremgang for Timisoara i forhold til den seneste måned.


Holdene:
Det er sandsynligt, at holdopstillingerne bliver noget à la følgende:


Ajax Amsterdam:
Maarten Stekelenburg; Gregory van der Wiel, Toby Alderweireld, Jan Vertonghen, Urby Emanuelson, Demy de Zeeuw, Vurnon Anita, Ismail Aissati, Miralem Sulejmani, Dario Cvitanich og Luis Suarez.  


FC Timisoara:
Costel Pantelimon; Eder Bonfim, Dare Nibombe, Ioan Mera, Artavazd Karamjan, Stelian Stancu, Dan Alexa, Alexandru Bourceanu, Alexandru Curtean, Gheorghe Bucur og Winston Parks.


Driftssikkerheden...?:
Ajax er på gode dage et fremragende mandskab, som der virkelig er mål i - specielt i Luis Suarez - men amsterdammerne er ikke altid lige driftssikre. Der er adskillige eksempler på skuffende resultater i de seneste sæsoners europæiske turneringer. Hjemme på Amsterdam ArenA har Ajax indenfor de seneste år ikke blot tabt til f.eks. FC København, men er også blevet kontra-udspillet af et hold som Dinamo Zagreb.


Spil-form:
Alt i alt finder jeg, at Ajax er blevet gjort til alt for stor favorit her, men i stedet for et over-frækt skud på point til FC Timisoara, vælger jeg at spille rumænerne på en Asian Handicap +1,5-linie.


Dét er der god ræson i.


FC Timisoara vil på typisk rumænsk vis spille meget defensivt, og det mønster vil de næppe fravige, selvom de skulle komme bagud med en pind. En sammenligning til gårsdagens Champions League-møde mellem FC Sevilla og Unirea Urziceni er nærliggende. FC Sevilla vandt 2-0, men kom faktisk ikke frem til så mange chancer. Rumænernes egne scorings-muligheder begrænsede sig til en enkelt gennem de 90 minutter. Forskellen på den kamp og dette opgør mellem Ajax og Timisoara er blot, at Ajax er en godt stykke fra FC Sevillas niveau, mens Timisoara og Unirea Urziceni er mere på samme styrke-niveau. FC Timisoara til max. at tabe med én får to af fem mulige units skudt efter sig af mig.


Bedste 1-tals-odds: 1,33 (Ladbrokes) - min vurdering: 73 %

Bedste X-odds: 5,28 (10Bet) - min vurdering: 19 %

Bedste 2-tals-odds: 12,50 (Pinnacle) - min vurdering: 8 %

Fremtidige tips

Ekspert Newcastle - Chelsea
20 dec 13:30
Betvalue
1104%
1,87Betano
Ekspert Monza-Carrarese
20 dec 15:00
Betvalue
1104%
1,60Betano
Ekspert Bournemouth - Burnley
20 dec 16:00
Betvalue
0100%
1,50Betano
Ekspert Manchester City - West Ham
20 dec 16:00
Betvalue
1104%
1,87Betano
Ekspert Lazio - Cremonese
20 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,65Betano
Ekspert Tottenham - Liverpool
20 dec 18:30
Betvalue
1105%
1,50Bet365
Ekspert Everton - Arsenal
20 dec 21:00
Betvalue
1102%
1,80LeoVegas
Ekspert Leeds - Crystal Palace
20 dec 21:00
Betvalue
1102%
1,80Bwin
Ekspert Virtus Entella- Südtirol
21 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,65Betano
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
4130%
5,00Unibet
Ekspert Kongens nytårstale
31 dec 18:00 7 kommentarer
Betvalue
5250%
5,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00 1 kommentar
Betvalue
5152%
8,00Danske Spil
Ekspert Kongens Nytårstale
31 dec 18:00
Betvalue
3120%
2,00Betano
Ekspert Kongens nytårstale - nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
4126%
6,00LeoVegas
Ekspert Kongens nytårstale nævnes
31 dec 18:00
Betvalue
5145%
4,84LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.