18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

AGR: Margin mellem vinder og nr to:: 1 sekund eller mindre

2,30Partybets

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Amstel Gold Race 2015

Cauberg er en markant stigning, men ikke superhård, og målstregen er først 1,8 km efter. Det giver rytterne pæn mulighed for at samle det hele efter Cauberg, hvilket bør give fornuftige chancer for en samlet spurt selv om det ikke er sket de forrige 3 gange.
Chance
46%
Betvalue
2105,8%
Spilbar ned til odds
2,17
Rigtig/forkert
Læs Partybets-anmeldelse
Betting tip

DERFOR SKAL DU SPILLE DEN:

  • Cauberg er ikke jordens hårdeste stigning, hvorfor en gruppe sagtens kan komme relativt samlet til stregen.
  • Kun få ryttere kan for alvor lave den voldsomme forskel på Cauberg, der skal til for at slå hullet.
  • Gilbert – kongen af Cauberg – har ikke for alvor vist fordums styrke i denne sæson.
  • Valverde, Matthews, Kwiatkowski m.fl. har alle en afslutning, der gør at de kunne have interesse i en samlet gruppe.

DET SKAL DU HOLDE ØJE MED:

  • Tre gange er finalen kørt: Alle tre gange er dette spil tabt.
  • Gilbert er en af de få ryttere, der for alvor kan gøre forskellen på Cauberg. Han elsker stigningen.
  • Det er et åbent felt – vi kan sagtens se en gentagelse af 2013, hvor Kreuziger kørte alene hjem.

NOTE:

Læs den store optakt her.

Det er tredje gang, at Amstel Gold Race skal afsluttes på denne afslutning, og det er tredje gang, at jeg kommer med denne analyse – hver gang er oddset dog steget, siden det tilbage i 2013 var en 50/50-vurdering (1,85-1,85).

Historikken har nok vist os, at der oftere vil laves et hul, når Gilbert er med i feltet. Unibet har således 1,72-2,00 på denne duel, og det er fair nok i min vurdering. Men Partybets skyder alt for højt med 2,3 på at der er ét sekund eller mindre mellem nummer 1 og 2. Vi har før set, at Cauberg ikke skaber de store tidsforskelle. Jeg synes sagtens, at man kan forsvare 46 % på denne. Det er blot de to første ryttere, der skal komme i mål med maksimalt en forskel på ét sekund mellem hinanden.

Spillet findes her: Partybets => Cykling => Amstel Gold Race => Etaper => 1 sekund eller mindre

Flere tips

Bruger Tjekkiet - Danmark
31 mar 20:45 2 kommentarer
Betvalue
2107%
2,15Unibet
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Hvem bliver Nr. 1 + Nr. 2
24 may 17:00 3 kommentarer
Betvalue
3112%
3,40Danske Spil
Ekspert VM26 - Group forecast
11 jun 21:00 4 kommentarer
Betvalue
2108%
1,97Bet365
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.