Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (Over-Under)
- 40-60%
- Betvalue
- 3120%
- Spilbar ned til odds
- 1,67
- Rigtig/forkert
Så skal vi en tur til Færøerne i dag, hvor der spilles liga fodbold i de forrest rækker, også kaldt Effodeildin.
Kampen som jeg har fokus på, er bundopgøret imellem AB Argir og Skála Itrottarfelag. Der er mange tegn på en målfattig kamp.
AB Argir, som med stor sandsynlighed kommer til at kæmpe om overlevelse i ligaen, har det ret svært ved at score mål. Efter de første 7 runder har de lavet 5 mål, som giver en gennemsnit på 0,71 mål pr. kamp. - I AB Argirs første 7 kampe, er der scoret under 2,5 mål i 5 af kampene!
Skála Itrottarfelag, som er oprykkere, kommer også med stor sandsynlighed til at kæmpe om overlevelse i ligaen. Også Skála Itrottarfelag har det mere end svært ved at score mål. Efter de første 7 runder, har de scoret beskedne 4 mål. som giver et gennemsnit på 0,57 mål pr. kamp. I Skálas første 7 kampe, er der ligeledes scoret under 2,5 mål i 5 af kampene!
Jeg forventer en jævn kamp, hvor begge hold går ind med den indstilling, at de i hver fald ikke skal tabe kampen, og specielt fokusere på defensiven. AB kommer nok at presse på, i mens Skála kommer at stå meget defensivt, som også er en at deres stærke sider, og så satse på slå nogle kontraangreb.
DET TALER FOR SPILLET:
- Ingen af holdene er kende for at lave mange mål. De fleste eksperter er enige om, at disse to hold kommer til at kæmpe for overlevelse i ligaen.
- Skála har en god og rutineret forsvar.
- AB laver i snit 0,71 mål pr. kamp. Og Skála laver 0,57 mål pr. kamp.
- AB har mistet langt den største del af de spillere, der lavede deres mål i sidste sæson.
DET SKAL DU HOLDE ØJE MED:
- Símun Samuelsen er tilbage efter en skadespause. Han spillede også sidste kamp for AB, hvor han scorede ABs eneste mål i hjemmekampen mod KÍ Klaksvík (1-1).
- Gunnar Haraldsen er stadig småskadet. Han er et vigtig del af ABs forsvar.
- Hvis Skála får deres kontraspil til at køre, kan det kaste nogle mål af sig.
- Skála spillede 2-2 imod ÍF Fulgafjørður í sidste runde. Måske er Skála på vej at finde vejen til netmaskerne?
Trupnyt
AB Argir:
AB har en rimelig lang skadesliste: Gert Drangastein ude med en slidt akillessene. Andri Freyr Björnsson og Gunnar Haraldsen døjer begge to med skader i knæet. Martin Midjord er fraværende. På den lyse side, så er Sandri Færø klar igen efter sygdom. Også er Rasmus Dan Sørensen tilbage efter en længere skadespause.
Skála:
Skala spillede pokalturnering i weekenden, og der sparede dePaula G. Hansen, imens Álvur F. Christiansen og Edvin Jacobsen sad på bænken.
Forventedede startopstillinger
AB Argir:
Heðin Stenberg (M), Rói Danielsen, Dmitrije Jankovic, Dan í Soylu, Bárður Olsen, Símun Samuelsen, Jónas Stenberg, Aron Clementsen, Árni Nielsen, Sørin Samuelsen og Karstin Højgaard
Skála:
András Gángó (M), Jákup Jakobsen, Fritleif í Lambanum, Pætur Jacobsen, Ólavur Mikkelsen, Jákup Johansen, Álvur Christiansen, Pauli Hansen, Jónhard Frederiksberg, Teitur Joenseno og Edvin Jacobsen.
Markedet: Nordicbet/Betsafe ligger en pænt stykke over de andre bookies. Tipico, Cashpoint og 888Sport ligger alle på 1,85. Unibet(.fr) på 1,75. Marathonbet, som er uden dansk licens, ligger på 1,90 for samme spil. Bemærk at Betxpert ikke kan hjælpe ved problemer med bookmakere uden licens.
Kilder: in.fo, faroesoccer.com
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar