Match center
Vundet
Spiltip af Roman Empire
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
GOG med uhyggeligt godt tag på Århus
- Chance (1-X-2) inklusiv handicap
- 43-0-57%
- Betvalue
- 1104,9%
- Spilbar ned til odds
- 1,75
- Rigtig/forkert
Betting tip
Derfor skal du spille den
- GOG har spillet rigtig fin håndbold gennem længere tid - inden Skjern-kampen var de ubesejrede i 9 ligakampe i streg.
- Selv i nederlaget mod Skjern på en dårlig dag kom fynboerne frem til et hav af oplagte chancer, men brændte på det skammeligste på Kristoffer Laursen.
- GOGs fireblok har set mere stabil ud end længe - både med og uden Lasse Kronborg, der ellers var i landsholdsvarmen inden skaden.
- Det er to mandskaber, der på dagen kan slå alle andre i ligaen - men også tabe til stort set alle andre.
- Begge holds keepere har været svingende - men med højt topniveau - Århus synes dog mest afhængige af keeperne.
- Århus døjer med lidt skader til Kasper Olsen og Nicolaj Schytt, der begge er hæmmet - men formentlig kan spille (*).
- GOG har et suverænt overtag H2H med 4 sejre i 4 forsøg sidste sæson og sejr i Gudme denne sæson - ligner et kompleks.
Det skal du holde øje med
- Begge hold praktiserer ekstra markspiller i undertal og under/overtalsperioderne kan deraf få stor betydning.
- Århus er stærke hjemme med 7-2-2, men GOG er ikke dårlige ude med 5-1-5 trods elendig sæsonstart.
- Århus kommer fra en flot sejr hjemme mod Kolding - dog en meget rodet og uskøn affære, hvor de var tæt på at formøble det til sidst.
- Begge hold har en del svingende skytter i bagkæden - på dagen kan de være svære at håntere.
- GOG havde det svært mod Skjerns offensive forsvar og mandsopdækningen af Minik Dahl - en kamp Erik Veje overværede på nærmeste hold.
- GOG er meget afhængige af kontrafasen - en del af spillet Skjern i store dele af kampen eliminerede ved at trække tempoet ud af kampen.
- GOG er atter uden Kenneth Dahl samt langtidsskadede Kirkeløkke, mens den spillende direktør Kasper Jørgensen er sygdomsramt og tvivlsom (**).
- Der står utrolig meget på spil - kampen om slutspilspladserne er uhyggelig tæt.
(*) Stiften
(**) Fyens Stiftstidende
Markedet: Partybets og Sportingbet 1,80.
Alternativ CV
-0,5/+0,5 = 52/48
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar