Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Fortsætter Middelfart deres deroute?
I denne midtuge spilles der 1.divisions fodbold, og det er et marked, jeg er begyndt at forsøge mig lidt på. Her har jeg kigger Aarhus Fremad vej!
Det taler for- Kigger man på momentum, så kommer Middelfart fra 8 nederlag i streg, og det virker til at de har kastet håndklædet lidt i ringen, ift. at tro på det stadig kan lykkedes at overleve. Deres seneste opgør imod Hobro var lidt en pinlig forestilling, hvor de tabte hele 0-6.
- Otte kampe i dette forår har ført til 0 point for Middelfart, og en målscorer på 6:28 så de er der ikke helt, og heller ikke tæt på. Dette opgør ligger ret godt til Aarhus Fremad, som har brug for at komme tilbge på sporet, efter nogel fine præstationer, men hvor resultatet har manglet. Aarhus Fremad har i deres forårskampe henetet 11 point over 8 kampe.
- Aarhus Fremad har det bedst på Riisvangen, hvor de i denne sæson har hentet19 point over 12 kampe, og har en målscorer på 23:13. Så det er en klar fordel for Aarhus Fremad, at de ikke skal til Middelfart.
- Middelfart har lukket 57 mål ind over 25 kampe, og deres defensiv har ikke været meget bedre i dette forår, og deres xGA har over de seneste kampe været på 2,94, 1,94, 2,68, 2,21, 0,93, 1,84 og 2,47.
- Sidst de to hold mødtes d.28/2 vandt Aarhus Fremad 4-1 og xG hed dengang 2,47 - 1,10.
- Aarhus Fremad ligger to point over B93 over stregen, og Middelfart har 18 point op til den rigtige side af stregen, og de er lidt dømt ude. Så Aarhus Fremad, har i min optik en del at spille for, og har i større grad brug for en sejr.
- Aarhus Fremad har ikke lige marginalerne på deres side for tiden, og har ikke præsteret helt så godt, som de gjorde i starten af foråret, og jeg kan være lidt bekymret for, hvor meget det vil få af indflydelse på deres tilgang og selvtillid forud for dette opgør.
- Middelfart kan spille frit, da de er dømt ud af Betinia ligaen, men omvendt så skal Aarhus Fremad snart hente nogle sejre, hvis de ikke for alvor skal komme i problemer.
- Aarhus Fremad har lukket syv mål ind over de seneste fire kampe, og er måske blevet lidt mere åbne og sårbare defensivt, end da de to hold mødtes sidst, og det kan måske give Middelfart mere mod på at gå til angreb.
Betano ligger højest med 1,53, men unibet ligger helt nede i 1,40 til sammenligning. Betsson er den bookmakere der igger tættest med odds 1,51.
Holdene:
Aarhus Fremad:
Kiilerich - Callo, Pisani, Hjaltason - Agnarsson, Bækgård, Grube, Kirchheiner - Andersen, Egerton, Kaastrup
Middelfart:
Radza - Linnet, Kristensen, Thomsen, Matiebel, Pedersen - Wielzen, Zjajo, Keketo, Juul-Sandberg - Boesen
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar