18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

Aalborg DH - Kometal Skopje: 2

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2)
44-6-50%
Betvalue
5145%
Spilbar ned til odds
2,00
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip

Kvindernes Champions League, runde 2: 

Aalborg DH:
Det var lige ved og næsten... at gå galt for Aalborg DH i debutkampen mod Dinamo Volgograd. Det lignede ellers på et tidspunkt en kamp som var afgjort til nordjydernes fordel, men ak nej. En dårlig start på anden halvleg og træthed hos de bærende kræfter, var tæt på at koste begge point i en kamp hvor Aalborg på sine bedste dage havde spillet det unge russiske mandskab ud af hallen. Men en hård VM slutrunde har tæret meget på kræfterne – blandt andet hos norske Kristine Lunde, som var en af de store synder i afslutterens rolle, men generelt set så var der flere som endnu ikke helt er kommet sig over de fjorten dage til Rusland i december måned.

Kampen startede for Aalborgs side skidt – Volgograds unge hold startede hårdt ud og havde ingen problemer med at sikre sig en tre-fire måls føring. Men efterhånden som forsvaret fik fat, desto tættere kom nordjyderne på, da angrebsspillet ikke fejlede noget. Aalborg fik kontakt ved 9-9 og fortsatte til 10-9 – hvilket til sidst gav en pæn pauseføring på 17-15. Desværre fik danskerne, eller skulle man rettere sige nordmanden  Kristine Lunde, ikke helt hovedet med ud fra omklædningsrummet, for hun var desværre en stor del af årsagen til at Aalborgs spil forkrampede sig – brændte chancer, straffekast og håbløse indspil i en 10-15 minutters periode kostede i den anden ende, og Volgograd var igen i front med en tre-fire mål. Aalborg fik dog kæmpet sig tilbage, men hvad der egentlig burde have været blevet sejr, blev altså kun et remis. Men set i bakspejlets lys, så var det stadig en flot debut i Champions League – og så på udebane.

Kort referat fra tidligere analyse! 

Skader:
-
________________________________________________________________

Kometal Skopje:
Det var et grædefærdigt Kometal Skopje hold som måtte se sig besejret på hjemmebanen i Kale sidste sæson, da Champions League trofæet skulle finde sin ejermand. Slagelse var dem fuldstændig overlegne, men ikke desto mindre så havde både dem selv og publikum håbet på den helt store triumf, efter det gode resultat i den første kamp i Brøndby Hallen. Sådan skulle det altså ikke gå for Kometal Skopje, og derfor er de mere end opsat på at få revanche i denne sæson – og det er faktisk det de har ventet på hele året, for i den hjemlige liga i Makedonien er der ikke megen spænding at spore. Kometal har vundet alle pokaler (mesterskab og pokalturnering) som har været værd at vinde siden Makedonien fik sin selvstændighed. Kun i 1993 tabte man en pokalfinal – til et andet hold fra hovedstaden Skopje.

De tidligere Champions League mestre fra 2001/2002 kom rigtig godt fra start, da man i den første kamp tog imod de ungarske mestre fra Györ. Foran 2000 fanatiske tilskuere vandt Kometal Skopje en sikker sejr på hele ti mål i åbningskampen; 32-22. Og den var ganske fortjent, for det var en helstøbt holdindsats som gav sejren – hos gæsterne fra Györ var det primært Anita Görbicz og Simona Gorgila der holdte gæsterne inde i kampen, men i løbet af anden halvleg slap kræfterne op – og efterhånden fik Kometal et stadigt voksende forspring, som altså endte i regulær afklapsning af sidste års EHF Cup finalist.


Skader: -
________________________________________________________________

Ingen indbyrdes opgør
________________________________________________________________

Vigtige faktorer i kampen:


- 4500 tilskuere
- Trætte VM-spillere

Aalborg DH har altid været bedst hjemme – det er ikke mindst pga. den store publikums opbakning der er til hver eneste hjemmekamp. I eftermiddag bliver den vigtigere end nogensinde mod sidste sæsons CL finalister – den ottende mand kan være det der lige giver de sidste 10%, og dermed bærer holdet det sidste stykke frem. Gigantium har i de sidste par sæsoner været et uindtageligt imperium fra de gæstende hold, men efter at Viborg sejrede i september måned sidste år, så er det ligesom om de er blevet til at tale med. Faktisk har hold som Frederikshavn FOX, Team Esbjerg og Horsens alle været tæt på at snyde de ellers så suveræne aalborgensere på ”Fortet” og taget point med hjem.

Det er tydeligt på mange af de nordjyske spillere, at de for under en måned siden var i fuld gang med en hård VM slutrunde. Specielt Kristine Lunde så skidt ud i anden halvleg af kampen mod Dinamo Volgograd – også Rokne havde flere gange besvær med at følge med. Lige nu er det svært at se, hvordan det være blevet bedre, for i onsdags var de på den igen, med en hård udekamp mod GOG (som de tabte 26-29). Så restitution har der ikke været meget af i den forgangne uge, og spørgsmålet er så hvor lang til spillere som Lunde, Rokne mfl. kan holde til – 2x30 minutter lyder meget usandsynligt. Og da de er blandt marginalspillerne på holdet, så venter der en meget svær opgave for Aalborg DH.


- International erfaring
- Hårdt forsvarsspil
- Forhindre Aalborg-kontraen

Det makedonske hold har prøvet meget – ligeså har spillerne, og mange af dem har mange års erfaring i dette game. Så en kamp i Aalborg er for dem ingen sag at forholde sig til – og det er meget af den rutine, som blandt andet sidste år fik dem så langt. Faktisk har næsten alle på holdet en god portion erfaring med de international topkampe, hvilket kan virke til deres fordel, når pointene skal fordeles – og ikke bare som enkeltpersoner, men også som hold. Modsat Aalborg DH, så har Kometal-holdet været sammenspillet i mange år, og det har man kunne holde ved lige, ved ikke at skifte for meget ud – hvilket gør de kender hinandens mønstre, skud og reaktioner ud og ind.

Østeuropæisk håndbold er kendt for dets hårde forsvarsspil og til tider stereotype angrebsspil – men det er effektivt. Og så længe det virker for dem, så vil de fortsætte med det. Desværre så bliver der ikke altid slået ned på det hårde forsvarsspil, og derfor slipper de mange gange af sted med det. Men ligesom i mange af Balkan-landene, så er returløbet ikke noget man priotere ret højt, og derfor kan Kometal få problemer med den effektive Aalborg-kontra – et våben som nordjyderne uden tvivl vil benytte sig af. Så her kan de få problemer, og derfor bliver det vigtigt for Kometal er holde fejlprocenten nede på et minimum, så de ikke indkasserer for mange ”lette” mål. 

________________________________________________________________
 
Konklusion:
Det er første gang at Aalborg DH og Kometal Skopje mødes – men for Kometals vedkommende er det ikke første gang de gæster Danmark. Udover sidste sæsons Champions League, så Skopje været i DK op til flere gange – dog uden en sejr. Men nederlag på ét, to og tre mål taler vel næsten for sig selv om hvor tæt de har været på.

Det er ikke meget restitutions tid som de aalborgensiske piger har fået den sidste uges tid, og det kan få stor indflydelse på kampens resultat – en hård uge med rejse til Rusland og en tur til sydfyn er ikke optimalt før en kamp mod gruppens sværeste hold. Skal de vinde, så skal Schmidt/Lunde konstallationen i målet igang, samtidig med kontrafasen.

Kometal Skopje er et frygtet hold rundt omkring i Europa – de er et helt igennem rutineret og sammenspillet hold i internatinal regi. Deres enkle, men også barske håndbold har fået dem langt, og kan de tire nogle af de trætte Aalborg-spillere, så har de gode muligheder for at sejre i Danmark for første gang.

Oddset på makedonsk sejr er efter undertegnets mening alt for højt sat, men dansk sejr er alt for lavt sat. Kometal Skopje rutine og bredere trup vinder eftermiddagens kamp – dommere er også østeuropæiske, så på den front er der ikke megen hjælp til det danske hold. Og det hårde program for Aalborg den forgangne uge sætter også sine spor, og vil koste i eftermiddagens topbrag.

Fremtidige tips

Ekspert Villarreal - F.C. København
10 dec 18:45
Betvalue
1103%
1,72Betano
Ekspert Bayer Leverkusen - Newcastle
10 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,78Unibet
Ekspert Shelbourne - Crystal Palace
11 dec 21:00
Betvalue
2108%
1,80Unibet
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.