Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance (1-X-2)
- 38-18-44%
- Betvalue
- 1103,4%
- Spilbar ned til odds
- 2,27
- Rigtig/forkert
Odds:
1: 2,45 (bwin)
X: 4,40 (Bet24)
2: 2,35 (Nordicbet)
AaB Ishockey:
AaB Ishockey har været en mindre skuffelse denne sæson, hvor man ikke har levet op til de forventninger, som omverdenen har haft til holdet.
AaB Ishockey skulle have spillet mod SønderjyskE onsdag aften, men da kampen skulle starte, virkede ismaskinen ikke, så der kunne ikke køres is inden kampen. Efter en halv times tid blev kampen aflyst, så AaB Ishockey har ikke spillet siden landsholdspausen, hvilket kan blive et problem jo længere kampen bliver. Inden pausen spillede man mod netop Frederikshavn White Hawks, hvor man tabte lidt ufortjent med hele 5-2. Man havde mange chancer, men Frederik Andersen var en torn i øjet på AaB Ishockey.
AaB Ishockey er 4-3-8 denne sæson, og det er ikke det, som man havde ventet denne sæson. Især på hjemmebane, hvor man er 2-2-3 i kampene. De seneste sæsoner har man været stærke i Gigantium Isarena, men det har man ikke været denne sæson.
Frederikshavn White Hawks:
Frederikshavn White Hawks har været en mindre overraskelse i mine øjne denne sæson, hvor man havde misset et par profiler, men især Frederik Andersen har især holdt Frederikshavn inde i kampene, og har også vundet flere kampe for dem.
Frederikshavn spillede onsdag mod Odense på hjemmebane. Her sejrede man sikkert med hele 8-0 i en kamp, hvor Frederikshavn kunne have kørt Odense over med et tocifret resultat, mens Dabbagh stod en okay kamp, da han kom ind ved 0-3 efter 8 min. spil. Eneste triste ved kampen for Frederikshavn var, at Christian Nordentoft måtte udgå i slutningen af 2. periode med en forstrækning i baglåret.
Frederikshavn White Hawks 6-7-3 denne sæson, så man er et hold, der har spillet en del uafgjorte kampe denne sæson, hvor det især er på udebane, at man har spillet uafgjorte kampe. Hele 5 af 8 kampe på udebane er endt med uafgjort. Frederikshavn er 2-2-1 over de seneste 5 kampe, hvor nederlaget kom til SønderjyskE.
Team News:
AaB Ishockey melder ikke noget om skader til kampen.
Frederikshavn er uden den stærkt arbejdende Christian Nordentoft (forward), der måtte udgå i kampen mod Odense Bulldogs med en forstrækning i baglåret.
Indbyrdes:
05/11-10 AL-Bank Ligaen AaB Ishockey - Frederikshavn White Hawks 2-5 FT
22/10-10 AL-Bank Ligaen Frederikshavn White Hawks - AaB Ishockey 1-3 FT
08/10-10 AL-Bank Ligaen Frederikshavn White Hawks - AaB Ishockey 3-1 FT
07/02-10 AL-Bank Ligaen AaB Ishockey - Frederikshavn White Hawks 0-1 FT
22/01-10 AL-Bank Ligaen AaB Ishockey - Frederikshavn White Hawks 3-2 FT
30/12-09 AL-Bank Ligaen Frederikshavn White Hawks - AaB Ishockey 5-1 FT
11/12-09 AL-Bank Ligaen Frederikshavn White Hawks - AaB Ishockey 1-5 FT
20/11-09 AL-Bank Ligaen AaB Ishockey - Frederikshavn White Hawks 4-0 FT
09/10-09 AL-Bank Ligaen Frederikshavn White Hawks - AaB Ishockey 4-1 FT
Der er ikke noget normal mønster i resultaterne fra deres indbyrdes kampe. Frederikshavn White Hawks har dog vundet de seneste 2 kampe i Aalborg, hvor man senest spillede – inden landsholdspausen.
”Let's Beat The Bookies”
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar