Vundet
Tips & Spilforslag
4 x 5 km langrends stafet (d): Norge
Spiltip af Nicolai Kristensen
den
Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Norge er normalt stærkere i klassisk, men det er lige omvendt i denne stafet. Norge starter ud med Ella Gjømle, som på lørdagens 10 km klassisk blev nummer 17. Hendes opgave bliver og følge med de andre nationer.
På anden turen har Norge Vibeke Skofterud, som har været meget plaget af sygdom og skader. Hun gik en okay 10 klassisk lørdag, hvor det blev til en 14 plads. Hun har samme opgave som Gjømle. Hun må ikke tabe tid til Finland og Rusland, som virker som de største modstander.
På tredje turen - den første etape i fri teknik har Norge 41 årige Hilde G Pedersen, som er lige stærk i både klassisk som fri. Hun gik lørdag et flot løb, og blev nummer 4. Skulle Norge ligge lidt efter før denne tur, så vil Hilde G Pedersen gå det tabte ind. Ellers vil hun nok holde sammen på gruppen, og forsøge at få lavet et lille hul inden Marit Bjørgen skal ud på sidste tur.
Bjørgen er i en klasse for sig selv. Hun er også bedst, hvis det hele slutter i en sprint. Hvis hun går ud på sidste tur indenfor 15 sekunder fra de bedste, så vinder Norge denne stafet let.
De andre hold udtages først 2 timer før start. På forhånd ser Finland og Rusland ud som de største modstander, men alt andet end en hjemmebane sejr til være en overraskelse.
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar