18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Torsdag: Kæmpe value i dansk travløb

Torsdag aften kører man travløb på Nykøbing Falster, og en sponsorgruppe har valgt at spille 50.000 Vinder på én hest.

Det betyder vi får nogle vanvittige høje odds, at se på de øvrige heste i løbet.

Der er tale om løb 5 på Nykøbing Falster, hvor gruppen spiller 50.000 Vinder på 8 Laurel America.
Normalt omsætter man 7-10.000 i vinderspillet i sådanne løb, og denne indsats på én hest vil altså påvirke oddsene kraftigt.

Der er i alt 8 heste til start i løbet.
Jeg vil ikke gøre mig klog på en chancevurdering af hestene i løbet, men umiddelbart skal der være value i at spille nogle af de andre med de forventede odds.

Ganske vist er Laurel America en stor vinderchance, men intet er som bekendt 100% sikker, og oddsene på de øvrige heste kan indeholde value.

Årsagen til at sponsorgruppen spiller beløbet er, at banen for provision for spillet og den vej igennem støtter man banen.

2 Kommentar

Tilføj kommentar