18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Skiskyd. 10 km 19/1 kvinder

6 kommentarer
6 Visninger
Så har betsafe "vovet" sig frem med odds på fredagens 10 km skiskydning for kvinder med samlet start og her mener jeg at man har brændt fingrene på Grubben-Neuner væddemålet som hedder 1,45-2,50 og det er efter min bedste mening et klart betvalue på Neuner og jeg har kun Grubben som 55/45 favorit til at komme først i mål af de 2.

Dermed 112,5 % tlb i væddemålet.

* Grubben har i dagens 7,5 km vist at hun er stabilt skydende, men bekræfter også at hun er meget tung i sporet.

* Neuner har i dagens 7,5 km bekræftet at hun er skidt skydende på stående, men også bekræftet at hun er hurtig i sporet.

* Sætter man de 2 ting op mod hinanden kan man sige at Grubben ikke bliver hurtigere i sporet hen over natten mens det er "nemmere" at forbedre sin skydning og jeg mener der er så stor forskel på de 2´s speed i sporet at Neuner vil have råd til omkring 3+ kiksere i forhold til Grubben.

* Neuner er et kæmpe talent men hun er ung og derfor er det naturligt at hendes resultater svinger meget, men rammer hun blot en dag med OK skydning og det vil sige 4 kiksere ialt i de 4 skydninger er der sore chancer for at besejre den "tunge" Grubben efter min mening.

6 Kommentar

Tilføj kommentar