18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Problem med overførsel - håber nogen kan hjælpe

1 Visninger
Jeg har et spøgsmål som jeg håber nogen kan besvare.

Jeg ville gerne have sat nogen penge ind hos en bookmaker denne i weekenden, men den eneste mulighed jeg havde var Western Union.

Det gjorde jeg så, men bookmakeren som jeg havde overført til, fortalte mig at de ikke kunne modtage pengene da beløbet var forkert. Det kunne jeg ikke forstå, så jeg ringede til Western Unions hotline, som fortalte mit at beløbet på 700 kr var også det som de havde stående i deres computer så der ikke skulle være nogen problemer med at modtage pengene.

Sådan gentog det sig så 3 gange, og hver gang fik jeg af vide af bookmakeren at de ikke kunne modtage pengene da det ikke svarede til det som jeg sagde jeg havde overført de 700 kr og hver gang fik jeg at vide af Western union at beløbet var rigtigt.

Det korte af det lange er at til sidst bad jeg bookmakeren ringe til Western Union så de kunne få bekræftet at beløbet var det som jeg havde oplyst men det nægtede de da de havde prøvet 3 gange, og de bad mig istedet annulere transaktionen.

Dette ville betyde at jeg selv skulle dække det gegyr det havde kostet mig at overføre pengene samt et beløb for at annulere overførslen.

Jeg er mere interesseret i juraen og hvis ansvar det er at overførslen ikke er blevet godtaget. Er det mig selv der skal dækker alle gebyrerne selvom jeg har fulgt alle procedurer og har overført pæcis det beløb som jeg har olyst bookmakeren og som jeg også har fået bekræftet af Western Union.
Er det Western union der skal dække gebyret, eller er det Bookmakeren da det vel et eller andet sted er deres anssvar også når de godtager Western union at tingene også fungerer og folk får det som de betaler for ?

Håber nogen kan svare på det

Tilføj kommentar