18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Hvem står bag "Alliancen mod Spilafhængighed" ?

2 kommentarer
93 Visninger
Er der en som kan svare på hvem der står bag "Alliancen mod Spilafhængighed"? I de her tider hvor enhver kan oprette en twitter profil og/eller forening og komme til orde, er det lidt spøjst at man ikke kan finde information på "Alliancen mod Spilafhængighed" der er CVR registreret 11.marts 2020. Hvem står bag, hvor mange medlemmer er der og hvem er i bestyrelsen, hvordan fundes en sådan forening etc.

Når man nu bringer artikler på BetXpert med udtalelser fra "Alliancen mod Spilafhængighed" kunne man måske lige tilføje hvem der står bag - og hvad deres agenda/motiv er i den verserende debat.

Jeg påtænker at oprette "Alliancen for Sund Fornuft". En alliance for danskere der mener at vi alle bør tage ansvar for hver vores eget liv. Jeg tænker at der må være grobund for en sådan "Alliance"?

Kasper Hjulmand bør måske spørge sig selv hvad der er vigtigst for ham selv? At stå i spidsen for Det Danske Landshold (der blev sponsoreret af Danske Spil allerede FØR ansættelsen) eller prædike 'moral'. For hvis man ikke skal kunne reklamere for Sport/Spil på Landsholdet og ikke råbe efter dommeren (almen opførsel fra en landstræner), så sidder man så højt på hesten at man nok bør forlade sin post.

Man kan ikke blæse og have mel i munden på samme tid.

Det har vi set med Mathias Zanka som elsker at berette om hvordan verden bør se ud og hvordan folk bør opføre sig (sålænge det ikke går ud over hans egen pengepung/valg af klub og ritualer)

Nåh, men altså; Af ren og skær nysgerrighed/interesse; "Hvem står bag foreningen,"?

Mvh BS

2 Kommentar

Tilføj kommentar