18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Hvad er det Tyskland de kan?

Jeg har i alt den tid jeg har set fodbold, mest haft min lid til Tyskland - af alle nationer i verden. Den disciplin de har, den rotation de formår at skabe, den ting der gør at holdet funker så godt, men hvor man samtidig er fuldt ud klar over spillernes individuelle kvaliteter. Synes det et SÅ imponerende.

Nu har jeg set Confederations Cup og U21 EM samtidig, og nu synes jeg at vi et kommet et skridt videre/højere op.
En tysk b-trup bliver udtaget, og et hold hvor 6 ud af 11 spillere enten er 23 år eller yngre, formår at spille lige op med Chile - en af turneringens favoritter - som vandt Copa America foran hold som Brasilien, Argentina og Uruguay. De slog de forsvarende African Nations Cup-vindere med 3-1, hvor de styrede kampen. 2 skud indenfor målrammen havde Cameroun i hele kampen.
Mange vil sikkert påpege, at de kun vandt med 3-2 over Australien. Men Tyskland formår dét som de gør igen og igen: at få jobbet gjort og banket det sidste søm i kisten.

På lige fod, har deres U21-hold været imponerende. Mange havde - igen - deres skepsis og manglende tro på tyskerne, da flere spillere der var blevet kaldt op til b-holdet, villet have været udtaget til truppen. Men igen, fik de manet disse ord til jorden. Bortset fra en lidt ugidelig affære med Italien, fik de slået de to andre hold i gruppen (deraf Danmark) med samlet 5-0.
Nu så jeg semifinalen idag, og England var langt hen ad vejen godt med. Men i sidste ende, efter at i store dele af kampen fuldstændig styret løjerne, pressede englænderne tilbage, fik dem ud at løbe og køre dem døde, og endte med 26 skud - 9 indenfor målrammen (England: 13 - 9), gik de videre og skal nu møde Spanien i finalen.

Måske et lidt søgt spørgsmål, men hvad er det Tyskland kan, som de faktisk er de eneste der kan (efter min mening) og som de bliver ved med at kunnet, generation fra generation til generation? Mange andre lande, f.eks. Frankrig og Spanien for at nævne de seneste, har i perioder haft generationer hvor de har vundet alt. Nu ved man ikke rigtig hvor man har dem.
Tyskland derimod, bliver ved og ved og ved.

Bortset fra den kæmpe befolkning, hvad tror i så mest det bunder i? Er det noget specifikt med Bundesligaen måske

6 Kommentar

Tilføj kommentar