18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Håndbold - udvisninger og antal mål

13 Visninger
Når jeg starter min vurdering af over/under-spil i håndbold er mit udgangspunkt, at der scores 1 mål pr. minut. I en del kampe er det lidt færre - og i andre kampe er det lidt mere. Så fra 60 mål bevæger jeg mig op eller ned alt efter forskellige parametre.

Jeg har en parameter, der hedder antal udvisninger. Jeg arbejder ud fra, at der scores lidt færre end 2 mål pr. udvisning (altså under 1 mål pr. minut) ud fra en tankegang om, at de gange, holdet i overtal misser i et angreb, opvejes ikke af de få mål, holdet i undertal laver. Det betyder, at forventer jeg mange udvisninger, påvirker det mine målprocenter med under 1 mål pr. minut.

Men - det er ren erfaringsbaseret som jeg nu har set en masse håndboldkampe. Det er derfor en arbejdshypotese, og deraf følger mit spørgsmål:
Er der nogen, der kender til statistik på dette felt? Enten via en hjemmeside eller hjemmelavet statistik?

Hvis ikke - er der mon måder at skabe statistik på det uden at skulle lave den manuelt, hver gang, man ser en håndboldkamp?

Tak for input.

Tilføj kommentar