18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

European Championship (Dart)

13 kommentarer
281 Visninger
Torsdag-søndag byder på dart fra Tyskland. EM, en turnering, der startede i 2008 som har haft Phil Taylor som vinder 4 gange, MvG ligeledes 4 gange og Adrian Lewis, Simon Whitlock og senest James Wade som vindere.

Seedningen har formet turneringen således, at der måske kan hives lidt værdi ud af en E/W eller outright vinder fra nederste halvdel. Her finder vi bl.a. Peter Wright, Gerwyn Price, Nathan Aspinall, Mensur Suljovic og min egen darkhorse Krzysztof Ratajski.
Peter Wright spillede formidabelt senest i CL og tabte finalen i afgørende leg til MvG. Sidsnævnte var efter finalen ude og stikke til Peter Wright i et interview, hvor han stillede spørgsmålstegn ved om Wright mon var bange for at spille mod ham. Det kunne godt være et stærkt incitament for Wright til at få hævn her i EM, hvor de altså er trukket til først at møde hinanden i en eventuel finale. Odds 12 hos Betsafe er højeste odds jeg har fundet på skotten.
Jeg nævner Ratajski som mit bud på en outsider, men på trods af, at han endelig fik vundet en publikum/tv turnering i år er jeg lidt i tvivl om værdien i odds 29. Han har tidligere ligget i lejet omkring odds 80-100 i de større turneringer, men i takt med, at han dels har vundet et par PC turneringer samt Gibraltar Open er odds faldet stødt.

Til sidst vil jeg nævne en første runde kamp som et spilforslag. Ian White - Michael Smith 1 odds 1.95 Unibet/Mr.Green osv. Smith var halvt på vej mod et nogenlunde comeback mod Wright i CL, hvor han blev knust af en bedre spiller. Smith fik skovlen under Gary Anderson og James Wade i to tættere kampe. Men humørspilleren over dem alle viste virkelig dårlige tegn i det nederlag til Wright, hvor den opgivende attitude strålede ud af ham. White og Smith har mødt hinanden 2 gange indenfor den seneste måned og Ian White har vundet begge. Jeg bemærker ligeledes, at White over de seneste 2 måneder kun er overgået af MvG mht gennemsnit og indtager en rimelig 9. plads når det kommer til lukke procenter.
Slutteligt faldt jeg over dette interview med Michael Smith, hvor han går hårdt til turneringerne på den europæiske tour. Uden at have tjekket flyruter, kunne jeg forestille mig, at det ikke er helt ligetil at komme fra England til Göttingen, hvor turneringen afholdes - et af de kritik punkter Michael Smith har. Læs selv med her (https://dartsnews.com/smith-ad…). Det vidner ikke ligefrem om en super motivation forud for fredagens kamp.


Input er meget velkomne.

13 Kommentar

Tilføj kommentar