18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Aalborg Pirates - Esbjerg Energy (tanker)

5 kommentarer
5 Visninger
Hej

Hvad er jeres tanker om aftenens sidste semifinale? Jeg kan se, at Aalborg er gjort til fine favoritter, men er det retvisende?

Mine tanker:

- De første seks kampe er alle endt med hjemmesejre, men alle kampene, udover Aalborgs seneste hjemmesejr (4-2), har været tætte.

- Esbjerg har erfaring med at stå i den her slags kampe. De to seneste sæsoner har Energy afgjort semifinalerne i syvende kamp på udebane.

- Aalborgs specialteams ser ikke for skarpe ud. Der scores ikke nok i powerplay, og der lukkes mål ind i boxplay. Det kan helt sikkert blive afgørende i aftenens kamp.

- Begge hold er uden nævneværdige skader og stiller op, som de har gjort de seneste kampe.

- Målmandsposten er vigtig. Galansky, Aalborg, og Seldrup, Esbjerg, er stensikre førstevalg. Seldrup har overtaget i den indbyrdes målmandskamp med en redningsprocent, der hedder 91.96 (2.26 GAA) mod Galanskys 89.41 (2.43 GAA). Galansky droppede i seneste kamp, hvor han slog pucken i eget mål.

- Aalborg har måske en fyldt hal i ryggen i aften. Det vægter lidt, men en dårlig start kan måske gøre, at de mange tilskuere ikke er en fordel, men et pres.

Jeg ser en meget, meget tæt kamp, der sagtens kan gå i overtid. Kampen er langt mere lige, end oddsene viser. Youbet (Danske Spil) har i skrivende stund følgende odds 1: 1.95, X:4,5 og 2:3,15.

Personligt synes jeg, at kryds og 2-tallet frister. Måske bare kryds. Jeg kan i hvert fald sagtens finde 23-24 procent chance for, at kampen skal i overtid. Derimod synes jeg, at Aalborg er gjort til for store favoritter.

PS: Har Betxpert ikke flere ishockey-eksperter, der kommer med tips?

5 Kommentar

Tilføj kommentar