18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Norwich - Arsenal: (AH: +0,5) 1

2 kommentarer
79 Visninger
Emery er blevet fyret i Arsenal. Ljungberg tager over som midlertidig cheftræner. Det rykker naturligvis ved procenterne, men det er svært at præcisere hvor meget.

Trænerfyringer har som regel en god kortsigtet effekt på et hold. Især i det her tilfælde, hvor spillerne helt tydeligt stoppede med at spille for Emery. Spanieren havde uden tvivl tabt omklædningsrummet. Flere af de bærende spillere spillede klart under niveau. Ljungberg har været assistent for Emery hele sæsonen, så han har uden tvivl indblik i, hvad der er gået galt, og hvad spillerne har brug for at høre for at præstere bedre igen. Og Arsenal har uden tvivl kvaliteten til at slå Norwich. Om det lykkes i første kamp efter Emery, er svært for mig at sige.

Omvendt set kan det tage noget tid for Arsenal at komme helt op i omdrejninger igen. Det ser vi også i Tottenham, der godt nok har vundet de to første kampe under Mourinho, men holdet præsterer stadig under vanligt niveau. Især i defensiven. Min pointe er, at Norwich stadig har en chance for at skabe et resultat mod et hold, der har været nede i kulkælderen i flere uger.

En forsigtig chancevurdering vil være 45-55 på spillet. Dermed er der i skrivende stund ikke værdi i Norwich længere.
Denne tråd er relateret til Norwich - Arsenal

2 Kommentar

Tilføj kommentar