18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Milwaukee Bucks - L. A. Lakers (Mknudsen)

Hey

Jeg følger dine analyser med stor interesse. Jeg følger selv meget med i nba, og better en del på det.

Jeg har dog lige noget konstruktiv kritik af din analyse som jeg håber du kan bruge til at gøre analyserne endnu bedre.

1. Det er værd at bemærke at Bucks hjemme har slået Wizards (3-15), Minnesota (9-10), San Antonio (12-8) og Detroit (4-16).

Minnesota sejren er hæderlig og San Antonio sejren er imponerende. De to andre sejre knap så imponerende.

2. Det er ligeledes værd at bemærke at Lakers på udebane har tabt til Orlando (12-7), Miami (14-5), Clippers (10-6), Portland (12-8), Denver (14-5) Sacramento (6-13).

Du bør bemærke at selvom de har tabt 6 kampe på udebane så er 5/6 nederlag altså kommer mod hold med en winning record. Bucks har en losing record i og med de er 7-11.

Jeg citere lige et af dine argumenter:
"Bucks har scoret flere point end dem, 93,4 imod Lakers 92,5."

Dette synes jeg faktisk ikke er særligt brugbart i nba, fordi det kommer meget an på hvordan holdet spiller.

Tag eksempelvis Denver - de score de i gns. 105,86 point pr kamp. Sæt dem op imod Dallas som i gns. scorer 93,05 point pr. kamp

Min pointe er at når du bruger deres gns. scorede point - så skaber du et uholdbart argument. Vi kan vel godt blive enige om at den umiddelbart store forskel du herover ser på Denver og Dallas ikke er så stor når de spiller mod hinanden. Dette viser sig også hvis vi sammenholder deres records hvor Denver er 14-5 og Dallas 12-8.

Her var lidt kritik, men fortsæt endelig det gode arbejde - jeg håber du kan bruge kritikken til at gøre dine analyser endnu bedre.


Denne tråd er relateret til Milwaukee Bucks - LA Lakers

4 Kommentar

Tilføj kommentar