18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Vundet
Tips & Spilforslag

Sunderland - Newcastle: (AH: 0,0) 1

Spiltip af CarlsenDK den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Chance (1-X-2) inklusiv handicap
45-30-25%
Betvalue
1102,9%
Spilbar ned til odds
1,56
Rigtig/forkert
Læs -anmeldelse
Betting tip
Sunderland har ikke vundet over Newcastle hjemme på Stadium of Lights siden April 1980. 28½ år uden en sejr hjemme mod et hold. Det er skræmmende statestik for spillerne. Denne gang ser det dog ud til at være Sunderland som har procenterne på sin side. Newcastle har fået en miserable sæson start og kun Tottenham ligger dårligere placeret. Sunderland har derimod overrasket mig posetivt, ved at have samlet 9 point sammen indtil videre og faktisk generelt have gjort det fornuftigt.

Sunderland:
1-1-2, 3-5 siger statestikken for denne sæson på Stadium of Lights. Ikke nogen skræmmende hjemmebane, men i de sidste 2 hjemmekampe, mod Middleborough og Arsenal er det blevet til 4 point og 3-1 i målscorer. Så ser ud til at gå den rigtige vej. I sidste runde blev det til 0-0 ude mod Fulham, som faktisk har gjort det okay på hjemmebane.

Her Onsdag aften bliver Kenwyne Jones, der har været skadet siden starten af Juni, testet i en reserve kamp. Hvis alt går vel kan han få en mulig bænk plads til Lørdagens derby. Det er nok ikke sandsynligt at han starter inde når han har være skadet i knæet så længe. Men han kan muligvis få en joker rolle i kampens slutning.
Forsvarsspilleren Nyron Nosworthy er også tilbage efter 3 ugers pause og klar til kamp.

Newcastle:
2 uafgjorte kampe i deres 2 seneste opgør. En lille fremgang at spore på holdet, for selvom de måtte spille 10 mod 11 i næsten 80 min. hjemme mod Manchester City Mandag aften, lykkedes det dem alligevel at hente 2-2 og det var endda på en sen udligning af City. Ganske flot resultat.
0-2-2, 4-9 siger deres udebane statestik i år. Uafgjort kom hjem i 1. runde mod United og 7. runde mod Everton, hvor de rent faktisk var bagud 2-0.

Habib Beye blev smidt ud efter 12 minutters spil Mandag aften, men Newcaste har valgt at klage til FA og der vil Torsdag komme en afgørelse på om Baye skal have karantæne eller ej.
Joey Barton er tilbage efter langvarig karantæne efter et overfald på en tidligere holdkammerat i City.
En artikkel om sagen og Bartons håb for spilletid findes her:
http://www.teamtalk.com/football/story/0,16368,1780_4369190,00.html



Yderligere trupnyt vil komme op når sådan findes.

Konklusion:
Ligner en ufattelig lige kamp, som sagtens kan vælte til hvilken side det skal være (kan næsten alle kampe i PL), men Sunderland ser bare lidt stærkere ud i forhold til Newcastle og derfor tror jeg de vinder. Er dog bare ikke så sikker i min sag at jeg tør spille den lige på til odds 2,25 som der ifølge mine procent satser også er en smule værdig i. I hvert fald ikke uden sikkerheden i at få pengene retur ved uafgjort.

Andre forslag:
Odds 1,80 hos Bet365 på at begge hold scorer ser jeg også lidt værdi i, eller over 2,5 til 2,07 hos 188bet.com

Odds:
1) 2,25 888sport
X) 3,40 Jenningsbet.com
2) 3,88 Pinnacle

Held og lykke til alle :)

Fremtidige tips

Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.