Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
- Chance
- 30%
- Betvalue
- 5180%
- Spilbar ned til odds
- 3,33
- Rigtig/forkert
BEMÆRK: BEHØRIG RISIKO FOR LIMIT PÅ DETTE SPIL. TonyBet stikker næsen frem med et væddemål på den kommende SF-formand. Der er endnu ikke officielle kandidater til posten. Kandidaterne forventes offentligtgjort den 14. februar. Der er indkaldt til ekstraordinært landsmøde i det kriseramte parti primo marts, hvor formanden formelt vælges. Den tidligere forkvinde for Mellemfolkeligt Samvirke har i en årrække lagt kræfter i partiets bagland bl.a. i hovedbestyrelsen samt i partiets internationale udvalg. Hun ligner spidskandidaten for partiets ”røde fløj”… Allerede på nuværende tidspunkt er oddset spillet ned fra odds 8.00 til det nuværende niveau på odds 6.00. Jeg er ikke bange for at give Pertou Mach en CV på 30%, hvilket giver en næsten uforsvarligt høj betvalue på 180. Jeg tror ikke, at oddset holder længe.
CV:
Trine Pertou Mach: 30%
Pia Olsen Dyhr: 60%
Jonal Dahl: 9%
Andre kandidater (herunder Karina Lorentzen): 1%
Derfor skal du spille den:
Pertou Mach er i sidste ende ”det nye ansigt” og er ikke tilsværtet af tidligere ministerposter i modsætning til både Pia Olsen Dyhr og Jonas Dahl. Tværtimod har Pertou Mach fra sidelinjen været åbenmundet kritisk omkring den midtersøgende linje, som i sidste ende blev skæbnesvangert for den nu forhenværende ledelse.
Citat- og pressemæssigt er Pertou Mach klart foran på points. Hun har lige siden dannelsen af SF-S-R regeringen været kritisk over for partiets overordnede linje med bekymrede udtalelser til medierne om de fleste indgåede forlig og senest det delvise salg af DONG. Dette giver en høj grad af troværdighed, hvilket ligner den afgørende politiske kapital for en mulig SF-formandskandidat i øjeblikket.
Pia Olsen Dyhr er i høj grad knyttet til den midtersøgende og forligsparate ”grønne fløj” af partiet, hvilket bl.a. kom til udtryk i seneste formandsopgør, hvor Dyhr støttede den nyudklækkede socialdemokrat og tidligere SF-minister Astrid Krag. Senest har Pia Olsen Dyhr siddet i regeringens økonomi-udvalg, hvilket i sig selv kan betragtes som skadende for hendes kandidatur DONG-sagen taget i betragtning.
Pia Olsen Dyhr fik i høj grad udtalt sig uheldigt, da hun for få dage siden udtalte: ”Vi er ved et seriøst valg. Jeg synes ikke, at SF skal være Enhedslisten, og hvis vi kommer derover, så vil jeg ikke føle, at jeg hører til i SF”. Dette blev udlagt af medierne som en mulighed for et fremtidigt partiskifte eller et egentligt farvel til politik. Med mindre Dyhr formår effektivt at dementere de spekulationer vil denne udtalelse forfølge hende.
I Rubicon-øjeblikket hvor den daværende SF-ledelse endte med at lade DONG-aftalen gennemføre uden indsigelse ved at stemme for i finansudvalget lod Pia Olsen Dyhr det stå klart, at ingen SFere kunne gå imod regeringens politik og dermed det delvise DONG-salg. Hun udtalte til citat før afstemningen: ”SF skal støtte regeringens politik, så er den ikke længere”.
Pertou Mach har en klar anti-EU holdning, hvilket bl.a. er kommet til udtrykt i hendes tid som talsperson i Junibevægelsen. Denne anti-EU holdning bør give genklang i SFs bagland. Pia Olsen Dyhr er derimodt helt anderledes pro-EU, hvilket bør betragtes som miskrediterende for hende i SFs bagland.
Pertou Mach bør betragtes som en sandsynlig kandidat på nuværende tidspunkt alene af den grund, at hun ikke entydigt har afvist sit kandidatur på nuværende tidspunkt; i modsætning til andre åbenlyse kandidater som Lejres borgmester Mette Touborg. I stedet har Pertou Mach svaret forholdsvist tvetydigt ved bl.a. at kalde sit kandidatur ”en mærkelig diskussion” til TV2 – efter tidligere at have udtalt sig afvisende.
Dette skal du holde øje med:
Det står på nuværende tidspunkt IKKE klart om Pertou Mach stiller op. Dette trækker alvorligt ned i Pertou Machs chancevurdering. I direkte modsætning har Pia Olsen Dyhr skrevet følgende på sin Facebook-side, hvilket er stærkt indikerer, at hun stiller op: ”Gul, rød og grøn er åbenbart de grupperinger, som medierne vil opdele os SFere i. Det er ganske unuanceret. Selv er jeg rød til den inderste kerne af min rygrad - for det handler om at alle skal have retten til et godt liv. Og det er ikke det vi ser i dagens Danmark, stadig ikke. Jeg selv kommer fra et hjem uden klaver og højere uddannelse - jeg ved, hvad det vil sige at få julehjælp fra den lokale præst for at få en ordentlig jul, og hvor ydmygende det føles. Og jeg bliver mildest talt forundret over, at jeg beskrives som ikke-rød. For det er ikke sandt.”
Pia Olsen Dyhr har entydigt et mere imponerende politisk CV end Pertou Mach. Dyhr har været SFU-formand, medlem af regeringens økonomi-udvalg, eksport- og udenrigshandelsminister og senest transportminister.
Pia Olsen Dyhr fortjener respekt for at have været en helt afgørende aktør i et af de største politiske forlig i Danmark i de seneste år: Trafikforliget til 28,5 mia., som i medierne blev omtalt som ”Togfonden”. Dansk Folkeparti var endda med i forliget. Forliget er overordnet set solidt politisk håndværk og tjener til Dyhrs ros; spørgsmålet er dog om dette udtryk for politisk kompetence i sidste ende betyder noget for græsrødderne i SF.
Pia Olsen Dyhr kan muligvis smigre baglandet med sin baggrund som datter af en rengøringsdame og en førtidspensionist. Bestemt et potentielt vægtigt es at have i ærmet.
Sidst er det værd at inkludere tidligere skatteminister Jonas Dahl som en seriøs kandidat til posten. Dahl fik kun en kort tid på ministertaburetten, hvilket betyder, at hans kandidatur er mindre tilsværtet end andre medlemmer fra partiets tidligere ledelse. Dahl kan komme i spil som kompromiskandidaten, der ikke endnu har formået for alvor at skabe sig modstandere hos hverken de venstresøgende SFere eller hos de midtersøgende. På nuværende tidspunkt er Dahl en smule kønsløs politisk figur, men kan overraske ved at være det uskrevne blad, som i øvrigt objektivt kan betragtes som en bedre debattør end de fleste MFere fra SF. Dahl kan desuden drage nytte af at have arbejdet som lokalpolitiker i Region Midtjylland, hvilket heller ikke skal undervurderes.
Pertou Mach har i en årrække haft et meget ensidigt standpunkt i Israel-Palæstina spørgsmålet til fordel for Palæstina. Dette kan af visse dele af SFs bagland betragtes som lidt for unuanceret og uværdigt for en SF-formand.
(Hvis I følger må I meget gerne skrive om I er blevet alvorligt limiteret – uden at nævne specifikke beløb).
Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.
Tilføj kommentar