18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tabt
Tips & Spilforslag

14. Etape: Sergio Higuita - Pierre Latour: 2

2,20Danske Spil
Spiltip af Hoejbjerg90 den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

H2H

Chance (1-2)
48-52%
Betvalue
3114,4%
Spilbar ned til odds
1,92
Rigtig/forkert
Læs Danske Spil-anmeldelse
Betting tip

14. Etape til Oviedo ligner på papiret en oplagt mulighed for de sprinterne, efter de har måtte kæmpe sig igennem den ene bjerg etape efter den anden siden 4. etape. Profilen snyder dog lidt og der venter en lille drilsk bakke op mod mål, som vil favorisere punchers og hurtige bjergryttere. Både Higuita og Latour ser nok dagens afslutning som en lækkerbisken, men med en stort set flad spurt de sidste 200 m, så burde den væsentlig tungere Latour have en god chance for at overspurte den lille Colombianer.

Taler for spillet:

  • Latour er på vej tilbage til fordoms styrke efter et skidt forår i 2019. Det cementrede han med sin flotte 3. plads på gårsdagens etape.
  • Higuita er en forholdsvis ukendt størrelse, men målt på ren hurtighed i en flad spurt, så burde Latour være den hurtigste qua hans størrelse.
  • Sprinterne holdene har helt sikkert sat kryds i bogen til denne etape, derfor ser jeg chancen for et udbrud holder hjem, som forholdsvis lille. Det vil højst sandsynligt blive afgjort blandt punchers og klassementfolk i dag.
  • Da bakken ikke er længere og stejlere end den er, så handler det mere om ren råstyrke og punch, hvor Higuita unægteligt hellere ville have en lidt længere og stejlere afslutning.

Hold øje med:

  • Higuita virker som en rytter i fremgang ligesom Latour. Med en flot 15. plads igår, så cementerede han at formen er på rette vej.
  • Latour var ude i et langt udbrud igår og kan være mærket. Er han ikke på 100 %, så kommer han ikke til at blande sig med de bedste på en eksplosiv afslutning som i dag.
  • Kører der et udbrud afsted, som skal afgøre etapen, så vil det være tilfældighederne der afgøre hvem der krydser målstregen først. Det skal dog ikke udelukkes, at hverken Higuita eller Latour kunne finde på at stikke afsted, hvis det rigtige udbrud kommer afsted.
  • Higuita viste på 2. Etape at han er en hurtigt lille herre, da han vandt spurten blandt favoritgruppen (7.plads på etapen). Dog skal det med at motivationen til at spurte for en 7. plads måske ikke var overvældende stor hos de andre ryttere. 

Velkomstbonus
Danske Spil
Omsætningskrav
0x
Min. Odds
0.00
Min. Bonus
0 kr
Anmeldelse
Se dagens tilbud
Regler og vilkår:  Vi henviser til Danske Spil hjemmeside for samtlige gældende vilkår og betingelser for denne bonus.

Fremtidige tips

Ekspert Viborg - FC Midtjylland
7 dec 14:00 3 kommentarer
Betvalue
2109%
1,82Betano
Ekspert Cagliari - Roma
7 dec 15:00
Betvalue
2106%
1,72Betano
Ekspert Randers FC - AGF
7 dec 16:00
Betvalue
2107%
1,85Danske Spil
Ekspert Jacksonville Jaguars - Indianapolis Colts
7 dec 19:00 1 kommentar
Betvalue
2110%
1,88LeoVegas
Ekspert Minnesota Vikings - Washington Commanders
7 dec 19:00 2 kommentarer
Betvalue
2109%
1,82LeoVegas
Ekspert Green Bay Packers - Chicago Bears
7 dec 22:25
Betvalue
3111%
3,60Bet365
Ekspert Monza-FC Sudtirol
8 dec 15:00
Betvalue
1105%
1,57Betano
Ekspert Los Angeles Chargers - Philadelphia Eagles
9 dec 02:15 1 kommentar
Betvalue
1105%
1,85LeoVegas
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.