Blog » Nye tider i Brøndby?

Nye tider i Brøndby?
Keywords: Brøndby IF, fodbold, Bjerregaard
Af Rasmus, BetXpert, Ons. 1. dec. 2010, 11:05
0
Du skal være logget ind for at stemme på en blog

Kommentarer (5) Til kommentarer

Per Bjerregaard har været suveræn i Brøndby. Ordets betydning kan dog tolkes på to måder. For 10-15 år siden ville man anskue betydningen ud fra klubbens udvikling, og give stående applaus til hvad der, dengang, var dansk fodbolds fyrtårn og flagskib. I 2010 vil ordet "suveræn" tolkes ud fra et magt-perspektiv, hvor formand Bjerregaard gang på gang har vist sin store magt i Brøndby og i den grad kørt sit eget show. Et show der har kostet mindst én træner og to direktører. Disse afgange har i den grad belastet klubben økonomisk, men også givet ridser i lakken.

 

Nu er det dog slut! BT mener at vide at Per Bjerregaard i morgen vil træde tilbage som bestyrelsesformand og overlade posten til sin trofaste ven, Benny Winther. Bjerregaard selv afgiver dog ikke al indflydelse og bliver i bestyrelsen.

 

Dermed er en æra slut - dét som mange Brøndby-tilhængere har kaldt på i lang tid er nu en realitet. Chefen går af, og en ny æra kan begynde. Eller kan den? For selvom Bjerregaard går af, så vil erstatningen Winther altid kunne skydes i skoene at han handler ud fra Bjerregaards ordrer. For selvom Bjerregaard afstår formandsposten, så vil han stadig have en vis indflydelse på formanden. Winther vil kunne blive alle tiders marionet-dukke.

 

Set i lyset af, at Per Bjerregaard gennemgår et alvorligt sygdomsforløb er denne løsning god for ham selv. Men det kan også vise sig at være en rigtig god løsning for fodboldklubben Brøndby. Winther kommer til at løfte alle de tunge opgaver som formand, mens Bjerregaard (med det energi han måtte have) kan komme med sine input og indflydelser til/på klubbens udvikling.

 

Det store spørgsmål er om dette drejer skuden ind på ret kurs. Det er svært at svare på - især før det er en realitet. Forhåbningsfulde Brøndby-tilhængere (der står bag Bjerregaard) ser formentligt denne løsning som en udvikling mod en ny fremtid med de samme dyder, mens Bjerregaard-modstandere vil mene at dette ikke ændrer en disse.

 

I Brøndby går rygtet også på, at Ole Bjur vil træde ind i klubben som direktør eller sportsdirektør. Sidstnævnte stilling er den mest sandsynlige efter min mening. Jeg kan ikke forestille mig andet, end at Bjur ryger direkte ind, valgt af den kommende bestyrelse (som i enhver realistisk sammensætning vil have Bjerregaard som central figur). Ansættelsen af en kompetent sportsdirektør er i mine øjne en meget mere betydningsfuld udvikling i Brøndby end bestyrelses-rokaden er det. Ole Bjur har været tilknyttet træner-teamet den seneste tid. Måske som et led i udviklingen. På denne måde har Bjur den fornødne udsigt til agere på transfer-markedet til vinter i samråd med træner Henrik Jensen og bestyrelsen (hertil kommer agent/konsulent Anders Bjerregaard).

 

Min forventning til det næste halve år i Brøndby er at man i den sportslige sektor vil se udvikling, mens man på bestyrelses-plan blot vil se en rokade hvor magt-balancen forbliver intakt.

Seneste blogs fra Rasmus, BetXpert
12/09-2012 11:01 Grådige spillere og dumme direktører
23/08-2012 15:35 Brøndby IF - en nedrykker?
14/03-2011 09:17 En dødssynds rejse: Fra CL til DS
01/12-2010 11:05 Nye tider i Brøndby?

Brugerprofil

Rasmus, BetXpert Rasmus, BetXpert er offline

48 år
Bruger siden 29. juni 2003


Formen:

Hovedside/aktuelle tips
Blog


Detaljeret statistik

Seneste blogs

Betvalue & Brasilien
Betvalue & Brasilien
53
Aberdabei (08/12-2017)
Du er sportsinteresseret og tipper nu og da. Som regel hos Danske Spil. Men du kunne egentlig godt tænke dig at blive en rigtig sportsbetter. Og måske score kassen.   ...
08/12
Spørgebloggen
Spørgebloggen
6
Aberdabei (05/12-2017)
Jeg tror ikke på, at J.F. Kennedy blev skudt af CIA eller FBI.   Jeg tror ikke på illuminati.   Jeg tror ikke på, at US selv stod bag ang...
05/12
Jagten på den russiske folkesjæl - 1
Jagten på den russiske folkesjæl - 1
32
Aberdabei (25/11-2017)
Italien var regerende dobbelte verdensmestre. Men det forekom ligegyldigt, da mere end 4,5 millioner tyske tropper eksekverede historiens største invasion.   Man angreb ...
25/11
Projekt multi 'pengemaskine'
Projekt multi 'pengemaskine'
0
LodSe (21/09-2017)
Lad mig gøre det klart, det er hverken en challenge, leg eller nem måde at tjene penge - det bliver en livsstil. Udover jeg frit og kvit giver 200 kroner af mine egne ...
21/09
Europæisk succes - hjemlig fiasko?
Europæisk succes - hjemlig fiasko?
0
boghiu.andrei (23/06-2017)
Premier League er overstået og det er silly season i medier. I dag er det dog ikke de sædvanlige transferrygter der skal kigges på, men på om europæisk succes/hø...
23/06
Blogs, oversigt