VM fodbold 2018 Kampprogram, kalender og TV-oversigt

Herunder ses den komplette spilleplan for VM slutrunden i fodbold 2018, som afvikles i Rusland. Oversigten er opdelt i gruppekampe og knockout-kampe.

 

Åbningskampen spilles på Luzhniki Stadium i Moskva torsdag d. 14. juni, og har sædvanen tro deltagelse af værtsnationen selv. Sidste og afgørende kamp, VM-finalen, spilles samme sted søndag d. 15. juli. 


VM 2018 kampe i gruppespillet

# Dato/tid Gr. Kamp TV By
1 14/06 17:00 A Rusland - Saudi Arabien
Moskva
2 15/06 14:00 A Egypten - Uruguay
Yekaterinburg
4 15/06 17:00 B Marokko - Iran
St. Petersburg
3 15/06 20:00 B Portugal - Spanien
Sochi
5 16/06 12:00 C Frankrig - Australien
Kazan
7 16/06 15:00 D Argentina - Island
Moskva
6 16/06 18:00 C Peru - Danmark
Saransk
8 16/06 21:00 D Kroatien - Nigeria
Kaliningrad
10 17/06 14:00 E Costa Rica - Serbien
Samara
11 17/06 17:00 F Tyskland - Mexico
Moskva
9 17/06 20:00 E Brasilien - Schweiz
Rostov-on-Don
12 18/06 14:00 F Sverige - Sydkorea
Nizhny Novgorod
13 18/06 17:00 G Belgien - Panama
Sochi
14 18/06 20:00 G Tunesien - England
Volgograd
15 19/06 14:00 H Polen - Senegal
Moskva
16 19/06 17:00 H Colombia - Japan
Saransk
17 19/06 20:00 A Rusland - Egypten
St. Petersburg
19 20/06 14:00 B Portugal - Marokko
Moskva
18 20/06 17:00 A Uruguay - Saudi Arabien
Rostov-on-Don
20 20/06 20:00 B Iran - Spanien
Kazan
21 21/06 14:00 C Frankrig - Peru
Yekaterinburg
22 21/06 17:00 C Danmark - Australien
Samara
23 21/06 20:00 D Argentina - Kroatien
Nizhny Novgorod
25 22/06 14:00 E Brasilien - Costa Rica
St. Petersburg
24 22/06 17:00 D Nigeria - Island
Volgograd
26 22/06 20:00 E Serbien - Schweiz
Kaliningrad
29 23/06 14:00 G Belgien - Tunesien
Moskva
27 23/06 17:00 F Tyskland - Sverige
Sochi
28 23/06 20:00 F Sydkorea - Mexico
Rostov-on-Don
30 24/06 14:00 G England - Panama
Nizhny Novgorod
32 24/06 17:00 H Japan - Senegal
Yekaterinburg
31 24/06 20:00 H Polen - Colombia
Kazan
33 25/06 16:00 A Uruguay - Rusland
Samara
34 25/06 16:00 A Saudi Arabien - Egypten
Volgograd
35 25/06 20:00 B Iran - Portugal
Saransk
36 25/06 20:00 B Spanien - Marokko
Kaliningrad
38 26/06 16:00 C Australien - Peru
Sochi
37 26/06 16:00 C Danmark - Frankrig
Moskva
39 26/06 20:00 D Nigeria - Argentina
St. Petersburg
40 26/06 20:00 D Island - Kroatien
Rostov-on-Don
44 27/06 16:00 F Mexico - Sverige
Yekaterinburg
43 27/06 16:00 F Sydkorea - Tyskland
Kazan
42 27/06 20:00 E Schweiz - Costa Rica
Nizhny Novgorod
41 27/06 20:00 E Serbien - Brasilien
Moskva
47 28/06 16:00 H Japan - Polen
Volgograd
48 28/06 16:00 H Senegal - Colombia
Samara
45 28/06 20:00 G England - Belgien
Kaliningrad
46 28/06 20:00 G Panama - Tunesien
Saransk

Slutspillets kampprogram

# Dato/tid Runde Kamp TV By
50 30/06 16:00 1/8 1C - 2D
Kazan
49 30/06 20:00 1/8 1A - 2B
Sochi
51 01/07 16:00 1/8 1B - 2A
Moskva
52 01/07 20:00 1/8 1D - 2C
Nizhny Novgorod
53 02/07 16:00 1/8 1E - 2F
Samara
54 02/07 20:00 1/8 1G - 2H
Rostov-on-Don
55 03/07 16:00 1/8 1F - 2E
St. Petersburg
56 03/07 20:00 1/8 1H - 2G
Moskva
57 06/07 16:00 1/4 W49 - W50
Nizhny Novgorod
58 06/07 20:0 1/4 W53 - W54
Kazan
60 07/07 16:00 1/4 W55 - W56
Samara
59 07/07 20:00 1/4 W51 - W52
Sochi
61 10/07 20:00 Semi W57 - W58
St. Petersburg
62 11/07 20:00 Semi W59 - W60
Moskva
63 14/07 16:00 Bronze L61 - L62
St. Petersburg
64 15/07 17:00 Finale W61 - W62
Moskva