18+ | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk
Tips & Spilforslag

Brøndby IF - Beroe: Under 2,5 Mål

1,80Partybets
Spiltip af Jens Bøye den

Annonce - Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

2. kvalrunde, returkamp.

I sidste uge i Bulgarien vandt Brøndby 1-0 på et sent mål i en ret chancefattig kamp, kontrolleret af det danske hold. Nu er bulgarerne nødt til at gå efter scoring, men jeg tror det vil ske med forsigtighed i højsædet. Det lugter målfattigt.
Chance (Over-Under)
42-58%
Betvalue
1104,4%
Spilbar ned til odds
1,72
Rigtig/forkert
Læs Partybets-anmeldelse
Betting tip

DET TALER FOR TIPPET

  • Sidste uges møde var ret kedeligt og chancefattigt. Begge hold ramte kun målet 3 gange (derudover 5 bulgarske forsøg ved siden af, 4 til BIF).
  • Chancefordelingen lyver dog – for Brøndby var i kontrol og var mindst ufarlig. Bulgarerne fokuserede på defensiv organisation og håbede på kontra.
  • Det enlige mål faldt først i 85. minut, på hovedstød (Albrechtsen) efter hjørnespark. Sigende for en uskarp affære.
  • Beroe SKAL score i Brøndby, men vil næppe blæse til angreb fra minut 1. Et hold der spiller defensivt på hjemmebane, satser næppe vildt på udebane.
  • For Brøndby handler det nok især om ikke at blotte sig – så længe bulgarerne ikke scorer, er kvalifikationen jo i hus.
  • BIF tabte 1-2 hos AGF i søndagens SL-premiere – trods dominans i spil og chancer. Mon ikke træner Frank har skældt ud over de 2 indkasserede mål?
  • Både i Bulgarien (dødboldsmål) og i Århus (mål via AGF-forsvarskoks) var BIF-offensiven temmelig ineffektiv.
  • BIF mangler stadig kreative Kahlenberg (ude siden marts).

DET SKAL DU HOLDE ØJE MED

  • Beroe SKAL score før eller siden – og en bulgarsk offensivsatsning kan komme før jeg forventer, og det kan give plads til BIF.
  • Beroe pressede på i de sidste fem minutter af 1. kamp – så det er ikke fordi holdet slet ikke kan tænke offensivt.
  • Beroe-træner Milanova talte på pressemødet om at være mere aggressiv i forsvaret og ”benytte enhver lejlighed til at angribe bedst muligt”.
  • BIF kan være så overlegen at der kommer et tidligt dansk mål uanset hvad. Det vil nok åbne kampen, for så har Beroe virkelig travlt.
  • BIF KAN være så indebrændt efter nederlaget i Århus at frustrationerne går ud over Beroe – dvs 100% BIF-pres fra start.
  • BIF var bl.a. dominerende i luftpillet i 1. kamp. Det kan gøre det svært for Beroe at score via dødbold, men danske hovedstødsmål kunne godt lure.
  • BIF mangler den erfarne landsholds-midterforsvarer Agger – han var dog ringe mod AGF og ikke med i 1. Beroe-kamp hvor BIF-forsvaret stod fint.
  • Beroe skulle have alle mand klar.

CHANCEVURDERINGER

1X2: 67-22-11

Over/Under 2,5 mål: 42-58


TRUPNYT

Brøndby

Fravær: Agger (midterforsvar – starter – ikke med i Bulgarien, men spillede mod AGF), Kahlenberg (midtbane - starter - væk siden marts)

Tvivlsom: Rashani (midtbane – startede inde både i Bulgarien og i Århus - brækkede næsen i søndags)

Trup:

1. Lukas Hradecky (GK)

16. Frederik Rønnow (GK)

5. Martin Albrechtsen

6. Martin Ørnskov

8. Alexander Szymanowski

9. Teemu Pukki

10. Magnus Eriksson

11. Johan Elmander

12. Frederik Holst

13. Johan Larsson

14. Elba Rashani

17. Riza Durmisi

18. Lebogang Phiri

19. Christian Nørgaard

20. Dario Dumic

21. Andrew Hjulsager

23. Patrick Da Silva

32. Rezan Corlu

34. Daniel Stückler


Læs mere om holdet i Superliga Optakten

Beroe

Ifølge klubbens website er der hverken skader eller karantæner i truppen.


Kilder: broendby.dk, beroe.bg

Fremtidige tips

Ekspert Villarreal - F.C. København
10 dec 18:45
Betvalue
1103%
1,72Betano
Ekspert Bayer Leverkusen - Newcastle
10 dec 21:00
Betvalue
2106%
1,78Unibet
Ekspert Shelbourne - Crystal Palace
11 dec 21:00
Betvalue
2108%
1,80Unibet
Ekspert Genoa - Inter
14 dec 18:00
Betvalue
1103%
1,55Betano
Ekspert Ender sidst
2 may 16:00 18 kommentarer
Betvalue
3116%
1,94Danske Spil
Ekspert Statsminister
10 nov 20:00
Betvalue
5300%
10,00Unibet
Indeholder reklamelinks | 18+ | Regler og vilkår gælder | Spil ansvarligt | Selvudelukkelse via ROFUS.nu | Kontakt Spillemyndighedens hjælpelinje på StopSpillet.dk

Kommentarer

Tilføj kommentar

Interesseret i mere? Så sørg for at se vores daglige odds tips og betting tips.