Frank, Brasilien » Brugerblog

Euro 2012 Odds-Forslag

10/01-2012, 02:33

Kommentarer (9) Til kommentarer


Af Frank, Brasilien

Euro 2012 slutrunden bliver det helt store højdepunkt i år, hvor vi har alle de store europæiske landshold samlet i Polen/Ukraine i kampen om Europamesterskabet. Der skal nok komme masse af interesante odds på EM kampene, og det bliver en udfordring at finde rundt i alle oddsene hos de mange bookmakere.

 

Vi kan dog allerede nu hente flere meget spændende odds og dermed tage lidt forskud på sommerens EM feber. Flere af mine bets bliver selvfølgelig udsendt som ekspertanalyser, men jeg vil også meget gerne dele og diskutere de øvrige odds, som jeg falder over på vej mod EM slutrunden.

 

DE DANSKE BETS

Der er allerede lagt en håndfuld spilforslag op, hvor Danbook havde nogle flotte odds for danske nederlag i de tre gruppekampe.

 

Holland - Danmark 1 til odds 1,78 (nu faldet til odds 1,68)

Portugal - Danmark 1 til odds 2,25 (nu faldet til odds 2,10)

Tyskland - Danmark 1 til odds 1,78 (nu faldet til odds 1,68)

 

Trods oddsene er faldet for alle tre kampe vil jeg stadig mene, der er værdi at hente i danske nederlag hos Danbook. Det er ikke meget ved at sidde og spilde en EM slutrunde på at håbe på, at Danmark taber, så man må lige bedømme om man kan adskille betting og Rooligan-følelserne.

 

Heldigvis kan vi sagtens svinge lidt med klaphatten og tage imod dette surebet:

Niki Zimling starter inde i den første EM kamp?

Ja: odds 1,85 hos NordicBet

Nej: odds 2,95 hos Bet24

 

Det giver et surebet på lidt over 16% med en 61/39 fordeling af indskud.

 

Men man er selvfølgelig også meget velkommen til at udvælge det odds, man mener indeholder mest værdi og udelukkende satse på det. I dette tilfælde ville jeg klart foretrække odds 1,85 fra NordicBet, da Niki Zimling virker til at have fundet sig tilrette sammen med William Kvist på den centrale midtbane.

 

Andreas Bjelland har også fået et gennembrud i midterforsvaret på det danske landshold, og Bet24 tilbyder odds 2,30 for at FCN forsvareren starter inde i første kamp mod Holland. Morten Olsen virker i det hele taget ganske tilfreds med FCN spillestilen, og Andreas Bjelland har imponeret med gode pasninger og køligt overblik. Bet24 mener imidlertid, at Simon Kjær bør have pladsen sammen med Daniel Agger, men Roma reserven får svært ved at vippe Andreas Bjelland af pinden.

 

Bet24 virker også til at have sat odds 1,70 for en startplads mod Holland til den unge Ajax back Nicolai Boilesen for højt. Simon Poulsen virker ikke til at være den rette løsning på den plads, hvilket han beviste med en fæl forsvarsfejl mod netop Holland ved VM slutrunden i Sydafrika.

 

SVENSKE TRUP-ODDS

Her er der også allerede lagt et par tips ud som ekspert-analyser, da der kan hentes et solidt surebet på den unge angriber John Guidetti.

 

John Guidetti kommer med i den svenske Euro 2012 trup?

Ja: odds 2,50 hos Bet24

Nej: odds 2,75 hos NordicBet

 

Det giver et surebet på 30% med en 52/48 fordeling af indskud.

 

Jeg er ikke lige så stærk på det svenske område, så jeg har valgt at tage imod muligheden for surebet, og der er faktisk også et par andre svenske surebet.

 

Emir Bajrami kommer med i den svenske Euro 2012 trup?

Ja: odds 1,65 hos Bet24

Nej: odds 4,00 hos Unibet

 

Det giver et surebet på lidt over 16% med en 70/30 fordeling af indskud.

 

Albin Ekdal kommer med i den svenske Euro 2012 trup?

Ja: odds 5,00 hos Bet24

Nej: odds 1,50 hos Unibet

 

Det giver et surebet på lidt over 15% med en 23/77 fordeling af indskud.

 

Derudover er jeg begejstret for odds 1,30 fra Unibet for forsvarsspilleren Andreas Granqvist kommer med i den svenske EM trup. Unibet tilbyder også odds 2,70 for backen Behrang Safari kommer med til sommerens slutrunde, og det virker til at være et flot odds.

Endelig virker odds 3,20 hos Unibet for en EM plads til midtbaneslideren Samuel Holmén til at være for højt.

 

RUSLAND - TJEKKIET 1

Det er egentlig voldsomt tidligt at se på enkelte EM kampe, men jeg kunne ikke helt holde mig fra Rusland, som jeg mener har en god trup og er havnet i en overkommelig gruppe A med værterne Polen, Grækenland og Tjekkiet.

 

Det danske landshold får besøg af de stærke russere i en venskabskamp i februar, og jeg forventer meget af Arshavin og Pavlyuchenko, der førte Rusland sikkert igennem deres kvalifikationsgruppe. Rusland starter slutrunden med at møde Tjekkiet, der måtte ud i play-off kampe mod Montenegro for at komme til EM.

Tjekkiet har ganske vist stadig rutinerede profiler som Petr Cech, Tomáš Rosický og Milan Baroš, men de spillede ikke en god kvalifikation, og det ser ikke ud til, at de kan holde tidligere tiders niveau.

 

En russisk sejr over Tjekkiet til odds 2,20 hos NordicBet virker ganske fornuftig, når vi også må forvente, at der kommer masser af russiske fans til slutrunden.

 

Der skal nok komme masser af flere bets i bloggen senere.

Kom meget gerne med kommentarer til mine bets, og skyd gerne ind med flere tips og gode EM odds.

 

TYSKLAND - PORTUGAL 1X

I Dødens Pulje møder Danmark i første runde Holland, men Bet24 har sat fokus på Tysklands åbningskamp mod Portugal. Tyskerne er sammen med Spanien favorit til at vinde EM trofæet, og der forventes, at et stort antal tyske fans vil tage turen til Lviv i Ukraine til denne første gruppekamp. 

Portugal skal satse på de individuelle kvaliteter fra Cristiano Ronaldo og Nani, men det ligner en meget svær opgave mod de stærke tyskere.

 

Bet24 tilbyder odds 1,30 for halvgarderingen, hvilket er klart over det øvrige marked.

Spillet findes under: Fodbold - EM 2012 - Tysk Specials - Will Germany lose their opening Match?

Hvis vi kigger under odds for kampene i Gruppe B kan vi se, at Bet24 her blot giver odds 1,17 for halvgarderingen.

 

SPANIEN - ITALIEN 1X

Det er klart en af de gruppekampe, jeg ser mest frem til, og faktisk var mit fokus på værdi for point til Italien, som jeg mener har en chance mod et spansk landshold, som virker til at være lidt overvurderet.

 

Jeg havde kig på odds 1,98 fra Betsafe for Italien +1 asian, og der er også et fristende odds 5,00 for en italiensk sejr, men som i Tyskland -Portugal kampen er Bet24 gavmilde med deres halvgarderingsodds, hvor de tilbyder odds 1,30 for, at Spanien undgår nederlag i åbningskampen.

Under odds for kampene i Gruppe C kan vi se, at Bet24 her blot har odds 1,15 for halvgarderingen.

 

18/1 JAKOB POULSEN BETTET

Vi har endnu ikke glemt sejrsmålet mod Sverige i Parken, og Jakob Poulsen har også været en af de bedste midtbanespillere i Superligaen for FCM i denne sæson.

 

Der var ros fra Morten Olsen efter ligalandsholdskampen mod Sydkorea´s OL mandskab:

"Han var styrmanden i både det offensive og defensive på midten af banen og havde desuden et par rigtig gode skud...Man kan se, at han kender konceptet og har større rutine end de fleste, fordi han tidligere har været meget med - det ser godt ud med Jakob. Det bliver rigtig spændende at følge hans forår,"

 

Bet24 tilbyder odds 2,50 for en plads til Jakob Poulsen i den danske EM trup. NordicBet har til sammenligning odds 1,50. Bet24 virker ret sikre på, at Martin Jørgensen kommer med i danske EM trup, og det er sandsynligvis, derfor at de vurderer, at Jakob Poulsen må blive i det midtjyske. Andre konkurrenter kunne måske være Thomas Kahlenberg, Thomas Enevoldsen og Martin Vingaard.

 

29/1 DANIEL STURRIDGE BETTET

I de første to EM gruppekampe bliver Darren Bent det store angrebshåb for England, da Wayne Rooney må sidde udenfor med karantæne. Men derudover er der kamp om angrebspladserne i den engelske EM trup. Rooney´s klubkammerat Danny Welbeck er en af kandidaterne, men Chelsea´s Daniel Sturridge har vist bedre form og målhumør i denne sæson. Sturridge har scoret 9 mål i denne sæson, og selvom det ikke virker imponerende, så er den fikse Chelsea spiller den mest scorende englænder efter Rooney med 13 sæsonmål. Danny Welbeck har scoret 6 Premier League mål, og det kan ganske enkelt være nok til at sende ham med til Polen/Ukraine.

 

Tottenhams Jermaine Defoe (8 PL mål) er yderst målfarlig, men får sjældent chancer for at lufte målstøvlerne hos Spurs og det kan gøre det svært for Fabio Capello at udtage Defoe.

 

Sportingbet tilbyder odds 1,50 for Daniel Sturridge kommer med i den engelske EM trup.

 

6/2 JOHN TERRY BETTET

Dette spil er taget fra vores Mr. Profit, der fangede dette odds 1,57  hos Sportingbet for John Terry kommer med i den engelske EM trup.

 

"Spillet lyder, John Terry to make the Euro 2012 Squad? Yes til odds 1,571. Capello har lige udtalt i nyhederne på TV2, at han gerne vil se John Terry i anførerrollen og skal have en snak med forbundet snart.
John Terry har ligeledes udtalt, at han stopper på landsholdet efter denne slutrunde. Jeg kan ikke forestille mig, at han bliver dumpet, og især slet ikke før hans sidste slutrunde.
Faremomentet er selvfølgelig skader."

 

Rigtig godt set af Mr.Profit.

 

15/5 DANSKE MÅL BETTET

Det blev til 3 scoringer i Sydafrika, og jeg tror ikke rigtig på, at vi får flere danske mål under EM slutrunden. Modstanderne er ganske enkelt for voldsom til Eriksen, Bendtner og Rommedahl. 

Derfor anbefaler jeg odds 1,86 fra Betsafe for "Under 3,5 Mål" fra Danmark i de tre gruppekampe.

 

16/5 RUSLAND BETTET

  Sportingbet tilbyder odds 2,50 for Rusland bliver elimineret i kvartfinalen. Der er lavet en ekspertanalyse på dette spil.

 

19/5 LEWANDOWSKI BETTET

NordicBet tilbyder odds 2,10 for den polske angriber Robert Lewandowski scorer minimum 2 mål ved EM slutrunden. Der er lavet en ekspertanalyse på det bet.

 

19/5 POLEN BETTET

Betsafe tror på en masse polske scoringer i deres tre gruppekampe, og det tilbyder odds 1,73 for "Under 4,5 Gruppemål". Også det er lagt ud som ekspert-tip.

 

21/5 TYSKLAND BETTET

Betsafe tilbyder odds 5,70 for Tyskland bliver elimineret i semifinalerne. Der er ret store chancer for, at tyskerne kvalificere sig til semifinalerne, da de i kvartfinalerne skal møde enten Rusland, Polen, Tjekkiet eller Grækenland.

 

De vil sandsynligvis også være favoritter i en semifinale, men her risikere de at møde så stærke nationer som f.eks Spanien eller Italien fra Gruppe C eller Frankrig og England fra Gruppe D.


Til toppen af siden

Euro 2012 Odds-Forslag


Bookmark / Del denne artikel RSS feed for ekspertblogs fra Frank, Brasilien







Seneste blogs fra Frank, Brasilien

La Liga - Den Spanske Tegneserie 02/02-2012, 18:26
Danke Marco 23/01-2012, 00:02
Euro 2012 Odds-Forslag 10/01-2012, 02:33
Morten Olsen Bloggen 02/01-2012, 17:48
Den skarpe fodboldanalyse 23/12-2011, 16:52
Geniale Julegaveidéer 08/12-2011, 20:07
Skal Steneren være ekspert del II 30/11-2011, 18:54
The Boys From Brazil 21/11-2011, 18:02
Neymar - Drengen der ikke kan tabe 07/11-2011, 21:44
Den Vilde Wayne! 16/10-2011, 15:39
Manchester City - Klubben vi elsker at hade 04/10-2011, 21:55
Bet24 Casino Bonus 17/09-2011, 18:08
Remco skal i fængsel! 06/09-2011, 05:59
Henrik Jensen Raus! 16/08-2011, 18:52
Michael Svendsen i fokus 08/08-2011, 16:35
Copa America Mareridt 18/07-2011, 19:30
Spanske David Besejrer The Great Dane 02/07-2011, 19:33
Superliga Sæsonspil 22/06-2011, 16:41
Brøndby millioner eller Silly Season? 02/06-2011, 19:19
Superliga Som Discount Produkt 02/05-2011, 19:32
Brøndby Mangler Ambitioner 14/04-2011, 17:29
Sportspressens eksperter 02/03-2011, 21:23
Skal Steneren være ekspert? 24/01-2011, 01:34
Mit Poker Eventyr Part I 13/01-2011, 21:23
Det ultimative All-Star Team 09/12-2010, 00:04
Bendtner på Bænken 12/11-2010, 17:04
Flemming Fjeldgaard er et fjols! 09/10-2010, 12:36
Brøndby og de tabte småkager 10/09-2010, 19:36
Et landshold uden opbakning 24/08-2010, 15:49

Brugerblogs, oversigt

Højest ratede blogs

Et landshold uden opbakning
Et landshold uden opbakning
13 Kommentarer til denne blog: 13  4 Anbefalinger af denne blog: 4
Frank, Brasilien (24/08-2010)
EM kvalifikationen står for døren, og Morten Olsen har muligheden for at lancere en ny kurs og søsætte et nyt projekt, når han onsdag udtager truppen til den f&oslas...
24/08
UFC vs. Boxing
UFC vs. Boxing
4 Kommentarer til denne blog: 4  4 Anbefalinger af denne blog: 4
Loke - Boksning, BetXpert.com (26/08-2010)
Lige siden den aldrende bokselegende James Toney annoncerede sit skifte til mma, har jeg personligt glædet mig som et lille barn, til at denne dag skulle komme. Det er ikke fordi jeg forvente...
26/08
Brøndby og de tabte småkager
Brøndby og de tabte småkager
49 Kommentarer til denne blog: 49  4 Anbefalinger af denne blog: 4
Frank, Brasilien (10/09-2010)
Brøndby fansene har da fuldstændig tabt småkagerne, og selvom de aldrig har været klassens pæne dreng, så kan de nu for første gang blive sendt helt ud i...
10/09
Tåbelig kritik af Wozniacki
Tåbelig kritik af Wozniacki
7 Kommentarer til denne blog: 7  3 Anbefalinger af denne blog: 3
Peter, BetXpert (26/08-2010)
Med Serena Williams’ afbud til US Open har lille Danmark for første gang nogensinde en topseedet spiller ved en Grand Slam, takket være Caroline Wozniackis andenplads på...
26/08
Mo' Money, Mo' Problems
Mo' Money, Mo' Problems
1 Kommentarer til denne blog: 1  2 Anbefalinger af denne blog: 2
Peter, BetXpert (11/07-2010)
Vanen tro er der flere NFL-spillere, der et godt stykke inde i off-season kæmper med at få udformet nye kontrakter – nogle er utilfredse med deres nuværende kontrakt og ...
11/07

Mest kommenterede blogs, 90 dg

Inside Studio: Steneren
Inside Studio: Steneren
101 Kommentarer til denne blog: 101  0 Anbefalinger af denne blog: 0
Frank, Brasilien (18/04-2012)
Det skal understreges at denne blog er skrevet af Frank som privatperson, ikke som repræsentant for BetXpert - de holdninger der gives udtryk for...
18/04
Inside Studio: Mike Larsen
Inside Studio: Mike Larsen
83 Kommentarer til denne blog: 83  0 Anbefalinger af denne blog: 0
Frank, Brasilien (01/05-2012)
Once more unto the breach, dear friends, once more... Efter den overraskende store interesse for den første Inside blog var jeg ret nervøs for, om det vi...
01/05
Trading - Fodbold
Trading - Fodbold
81 Kommentarer til denne blog: 81  0 Anbefalinger af denne blog: 0
Hestetip (07/03-2012)
Kort om mig: Jeg hedder Mike, jeg er 24 år, og har efterhånden været fuldtidstrader i godt og vel 5 år.    Mit hovedområde er heste t...
07/03
En typisk dag som fuldtidstrader.
En typisk dag som fuldtidstrader.
47 Kommentarer til denne blog: 47  0 Anbefalinger af denne blog: 0
Hestetip (27/04-2012)
Inspirationen er hentet hos Ole Investor og hans seneste indlæg omkring hvordan en uge fungerer hos ham. Så her får i dagens arbejde/forløb hjemme hos mig.  ...
27/04
Mestre i idioti
Mestre i idioti
41 Kommentarer til denne blog: 41  0 Anbefalinger af denne blog: 0
Frank, Brasilien (07/03-2012)
Hooliganisme og terrorisme af værste skuffe Skandalekampen på Energi Nord Arena er allerede blevet diskuteret flittigt, men der vil med garanti komme adski...
07/03

Seneste ekspertblogs

Ekspertblogs, oversigt

Seneste blogs

Melodigrandprix 1. semifinale
Melodigrandprix 1. semifinale
16 Kommentarer til denne blog: 16  0 Anbefalinger af denne blog: 0
fladfisk (18/05-2012)
  Tirsdag d. 22. maj skydes årets europæiske melodigrandprix i gang. Det sker når den første af to semifinaler afvikles i Aserbajdsjans hovedstad Baku. 18 land...
18/05
Inside Studio: Mike Larsen
Inside Studio: Mike Larsen
83 Kommentarer til denne blog: 83  0 Anbefalinger af denne blog: 0
Frank, Brasilien (01/05-2012)
Once more unto the breach, dear friends, once more... Efter den overraskende store interesse for den første Inside blog var jeg ret nervøs for, om det vi...
01/05
Er tabende dage et must?
Er tabende dage et must?
34 Kommentarer til denne blog: 34  0 Anbefalinger af denne blog: 0
Hestetip (29/04-2012)
Mit seneste indlæg omkring en dag i mit liv, har givet en del opmærksomhed. Min udtalelse om at min sidste tabende dag var 3-4 år siden, fik et par stykker af jer til at reagere. ...
29/04
En typisk dag som fuldtidstrader.
En typisk dag som fuldtidstrader.
47 Kommentarer til denne blog: 47  0 Anbefalinger af denne blog: 0
Hestetip (27/04-2012)
Inspirationen er hentet hos Ole Investor og hans seneste indlæg omkring hvordan en uge fungerer hos ham. Så her får i dagens arbejde/forløb hjemme hos mig.  ...
27/04
Dansk kvartfinale ved VM?
Dansk kvartfinale ved VM?
14 Kommentarer til denne blog: 14  0 Anbefalinger af denne blog: 0
Mike Larsen (24/04-2012)
Så kom dagen, hvor den endelige danske VM-trup blev udtaget. En dansk VM-trup, hvor der ikke var blevet plads til de store overraskelser, men det er nok meget normalt, når Danmark k...
24/04
Brugerblogs, oversigt

Brugerprofil

Frank, Brasilien Frank, Brasilien har deaktiveret visning af online/offline status


Profil og detaljer
0 År,
Bruger siden: 29. maj 2007

Hovedside/aktuelle tips
Statistik
Tidligere tips
Blog

RSS feed for brugertips fra Frank, Brasilien RSS feed for brugerblogs fra Frank, Brasilien

Denne bruger har været kåret som månedens blogger. Klik for at læse mere 

Bruger statistik

Denne bruger har ikke oprettet brugertip.

Månedens blogger

Vinder af månedens blogger konkurrencen for april 2012 blev Mike Larsen

Læs mere om konkurrencen